Dneska se neplatí, překvapuje návštěvníky žena u vstupu. Náznak tvořící se fronty v mžiku mizí. Je sobota odpoledne a Archeopark Pavlov připravil pro návštěvníky u příležitosti Mezinárodního dne archeologie ještě jeden bonus navíc. „Původně jsme oznámili, že bezplatný vstup se bude týkat jen dětí. Nakonec jsme se ale rozhodli, že bude zdarma pro všechny," vysvětluje Věra Hávová, která má provoz letos otevřeného archeoparku na starosti

Přeplněné parkoviště vypadá, jako by příjemnou změnu mnozí očekávali. Ale roli hraje možná i fakt, že se archeopark stal před pár dny jednou ze staveb roku. Nebo také pěkné počasí. „Dnešní akce se nám hodí, návštěvu archeoparku jsme spojili s výletem na Dívčí hrady. Ale zásadní roli to nehrálo, přijeli bychom, i kdyby se normálně platilo," usmívá se Michal Došlík, který dorazil s rodinou.

Velký zájem překvapuje také správce archeoparku. „Je to první speciální akce, kterou pořádáme. Nijak zvlášť jsme ji nepropagovali, takže jsme ani neměli nijak velká očekávání. Zájem nás překvapil, tak jako dnes to vypadalo v létě. Je tu zhruba dvojnásobek lidí, než kolik jich chodí běžnou podzimní sobotu," těší Hávovou.

Sobota je kromě bezplatného vstupu výjimečná i pěti komentovanými prohlídkami a také přednáškou Martina Nováka z archeologického ústavu na téma Lovci mamutů pod Pálavou. Pro děti jsou pak připravené omalovánky či puzzle.

Někteří školáci ale dávají kupodivu raději přednost setkání s odborníkem. „Ano, dcera je teď na přednášce. Je jí dvanáct let a chce být archeoložkou," říká při prohlížení expozice Kateřina Nováková ze Sokolnic.

Další návštěvníky přivedla zvědavost. „Jsme tu poprvé 
a moc se nám to líbí. Je to podobné jako v muzeích v Rakousku, posunujeme se kupředu," oceňuje spojení tradičních výstavních prvků s moderními technologiemi Brňan Antonín Hlava.

Plány správců expozice jdou ale mnohem dál. „Chceme, aby archeopark neusnul, aby to bylo živé muzeum. Akce tohoto typu jsou cesta, jak sem dostat i ty, kteří by jinak nepřišli. Příští rok jich plánujeme více, včetně experimentální archeologie. Chceme lidem nabídnout prožitky, aby si sami vyzkoušeli některé dávné postupy," naznačuje Hávová.