„Od roku 2003 jsme se kvůli bobrům v parku scházeli s ochránci přírody. Někteří doporučovali odchyt bobra, dokonce psali o usmrcení. O tři až čtyři měsíce později doporučovali vybudování plotu, který by po obvodu parku zabránil bobrům ve vstupu,“ popsal správce lednického parku Oto Bernad.

O tom, že by v návrhu bylo něco o zapuštění plotu do země, nic neví. „Plot vede v místech, kde jsme chtěli stromy zachránit, a ne jim překopat kořeny. Bobr tak v současnosti může plot podhrabat, jelikož vede těsně nad zemí. Možná v jednom místě je teoreticky možné, že by se bobr podhrabal, ale protože je to velké zvíře, zřejmě by tudy neprolezl. Pokud by se tudy hodně dobýval, podařilo by se mu to,“ vysvětlil Bernad.

Problém s oplocením lednického parku připomíná začarovaný kruh. Památkáři se snaží před bobry ochránit vzácné dřeviny v rozsáhlém areálu, ochránci přírody zase nechtějí připustit vybíjení těchto hlodavců. Jsou o tom prý ochotní jednat pouze v případě, že se vyčerpají všechny jiné možnosti, jak bobrovi zamezit ve vstupu do zámeckého parku.

Podle Bernada není z jejich strany ochota udělat tento krok i proto, že by byť humánní usmrcení bobrů mohlo podle ochranářů znamenat nebezpečný precedent. O takový postup by se totiž rázem mohly zajímat i jiné organizace se slovy – tam to šlo, tak proč ne u nás?
„Ochránci přírody nám představili dvě stránky podmínek odchytu bobra, kde se však neřeší, co s ním dál. V úvahu přichází pouze vypuštění v té samé honitbě, což problém neřeší. Bobra máme za chvíli zpět,“ podotkl Bernad.

Vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška chápe památkáře, že je všechno o penězích, a rozumí i argumentu zbytečného vypouštění bobra po odchycení jen o několik set metrů dál. Zároveň argumentuje, že v rozhodnutí o instalaci plotu je jasně dáno, že má být funkční.

Plot je podle něj v některých místech i dvacet centimetrů nad zemí, což bobrovi velmi usnadňuje překonání takové překážky. „Na některých místech od staré Dyje je ještě původní plot a ten nový je mnohde prostříhaný od rybářů,“ vylíčil vedoucí mikulovských ochránců přírody.

„Další věc je ta, že plot bohužel dosud není úplně dodělaný, což se mělo stát do konce roku 2007. Památkáři zatím nebyli schopní park dostatečně zabezpečit,“ poukázal Matuška.

Budoucnost plotu, který měl park chránit především před bobry, je navíc velmi nejistá. Břeclavský stavební úřad vede řízení o odstranění této stavby, protože je nepovolená. „Plot je z vodoprávního hlediska také blíž než je ochranné pásmo vodního toku. A co je ještě podstatnější, v úseku za minaretem stojí na koruně protipovodňové hráze,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostřední břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Jednání dotčených orgánů je podle něj asi v polovině, nicméně jedna z možností je i demontáž plotu. Ta příjemnější pro památkáře je dodatečné povolení stavby, což je potřeba podrobně projednat se správcem toku, a tím je Povodí Moravy.