„Návštěvnost byla naprosto nulová. Párkrát přišli jen turisté, kteří byli dopředu objednaní. Jinak jsme měli zavřeno. Voda se ale musí udržovat čistá, i když nikdo nechodí. Za těch deset studených dní jsme tak utratili asi dvě stě tisíc. Výdělky oproti tomu nebyly téměř žádné. Všechno je špatně" stěžoval si ředitel hustopečského koupaliště Alois Lejska.

V Hustopečích navíc opravují krytý bazén, a tak se hodí každá koruna. Předběžný plán sezóny sice podle Lejsky počítal s pár nepříznivými dny, pokud ale škaredé počasí zasáhne ještě jednou nebo dvakrát, budou důsledky katastrofální. Optimismus ze začátku léta už je pryč. V alespoň mírné zlepšení ale ředitel doufá pořád.

Oproti tomu v Mikulově ochlazení takové škody nenapáchalo. Tamní plovárna je zatím v plusu, i když byla skoro celých čtrnáct dnů také zavřená. Krátký výpadek provozu podle vedoucího Petra Rampuly sezónu neovlivní.

„Každý rok je to zhruba stejné. S pár chladnými týdny počítáme. Kéž by se ale už počasí umoudřilo a lidé začali zase chodit," vyslovil v pondělí své přání vedoucí mikulovského koupaliště.

A ve zlepšení nedoufá jen on. K příštím dnům upírají naděje i ostatní provozovatelé. Modlí se, aby jim počasí nezhatilo plány tak jako před rokem, kdy se oteplilo až na konci srpna. Loňské léto je pro všechny strašákem. Nikdo nechce ani pomyslet na to, že by se mohla situace opakovat.

„Uvidíme, jak teď bude vypadat srpen, ale dlouhodobé předpovědi už naštěstí pro nás slibují příznivé teploty. Podle mého názoru se dá předpokládat, že letošní sezóna bude přece jen o něco lepší než ta minulá. Nic se ale zatím nedá tvrdit s jistotou," odmítá Rampula předčasně jásat.

Unáhlené závěry nechtějí dělat ani v Břeclavi či Horních Bojanovicích. Z předpovědi počasí pro nadcházející dny však mají soukromí provozovatelé tamních koupališť radost. Očekávají stejné návaly návštěvníků jako na začátku prázdnin. Žádnými katastrofickými scénáře se proto zatím nezabývají.

„Ochlazení minulých dnů na výdělky a vůbec úspěch celé sezóny samozřejmě vliv mít bude. Situace se ale pomalu zlepšuje. Sice pořád ještě fouká vítr a voda je poměrně studená, ale postupně tento týden očekáváme lidí víc a víc. Když oteplení vydrží, tak snad v závěru sezóny bude všechno dobré," nepřestává doufat provozovatel městského koupaliště v Břeclavi Zdeněk Janík ve zlepšení.

JANA LANGOVÁ