Zvýšení maximální povolené rychlosti nevadí třeba učiteli autoškoly Marku Neuschlovi. „Ve vybraných úsecích je to celkem rozumné v případě, že tam jsou podobně jako v Německu tři proudy v jednom směru,“ prohlásil Neuschl.

Podle něj může platit v některých úsecích dálnice i neomezená rychlost. „Pokud by fungovalo proměnné světelné značení, které zareaguje na hustotu provozu a povětrnostní podmínky,“ doplnil Neuschl.

Kolem deváté hodiny ráno se u sjezdu z dálnice na Blučinu na Brněnsku srazily dva kamiony. Jeden řidiči se při nehodě zranil.
Nehoda kamionů uzavřela dálnici D2 na Brno. Zaklíněného řidiče museli vyprostit

Profesionální řidič Marek Těšík upozornil, že už nyní řidiči na dálnicích jezdí běžně 140 i 150 kilometrů za hodinu. „Podle informací od kolegů rychlost do 150 kilometrů v hodině toleruje i policie. Takže když teď bude někde stočtyřicítka, lidi pojedou 160,“ poznamenal Těšík.

Proti zvýšení rychlosti na českých dálnicích je Centrum dopravního výzkumu. „Znamená i nárůst počtu a zejména následků nehod. Naše dálniční síť je navrhovaná na nejvyšší rychlost 130 kilometrů v hodině, tomu jsou přizpůsobené šířky jízdních pruhů nebo délky připojovacích a odbočovacích pruhů,“ přiblížila za centrum Veronika Valentová.

Fakt, že zvýšení rychlosti může přinést riziko, připouští i policisté. „Především bude záležet na komunikaci, která bude konstrukčně uzpůsobená k takovýmto rychlostním limitům,“ podotkla mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Ilustrační foto.
Na dálnici D2 se srazily dva kamiony. Cizinec se těžce zranil

Krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek zase upozornil na možné potíže mezi různými kategoriemi aut. „Náklaďáky pojedou pomaleji a budou zdržovat ostatní řidiče,“ zmínil Čížek.