„Upozorňujeme občany, aby byli opatrní a nikoho takového do domu nepouštěli. Sčítání lidu začne 27. března a proběhne online, případně od 17. dubna pomocí listinných formulářů, doručených poštou nebo prostřednictvím sčítacích komisařů, jejichž návštěva vám bude předem oznámena,“ stálo před týdnem v oznámení na webu obce.

Celá záležitost se nakonec vysvětlila. Jednalo se o nedorozumění. Na zprávu Deníku totiž zareagovali zástupci České pošty. V té době v obci prováděla v terénu informační pochůzku jejich sčítací komisařka. „Ta nemohla při své informační pochůzce v obci najít jeden objekt, aby mohla provést jeho ověření a potvrzení nebo případnou aktualizaci. V Morkůvkách se pohybovala v autě České pošty spolu s kolegyní, která ji přijela vyzvednou a společně jely tento objekt hledat,“ informoval mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

Ilustrační foto
Sčítáme lidi, tvrdily ženy v Morkůvkách. Obec varuje před podvodníky

Dodal, že ženy v Morkůvkách zastavil jeden z místních lidí a ptal se jich, co v dané lokalitě dělají. „Obě pracovnice se prokázaly průkazem sčítacího komisaře a slušně odpověděly, že jsou sčítací komisaři a hledají dům, aby mohly provést jeho ověření pro následné sčítání lidu,“ vysvětlil mluvčí.

Zdůraznil, že do domů ženy nevstupovaly. „Pochůzka, kterou obě sčítací komisařky absolvovaly, se netýkala sčítání občanů, ale zjišťování skutečného stavu domů,“ uzavřel Vitík.