„Chodím koštovat pravidelně. Bydlím v obci a beru to tedy jako povinnost. Letos poprvé jsem přispěl i vlastním vínem. Doufám, že panenský Ryzlink rýnský, pozdní sběr se bude líbit," říká mladý vinař.

Dříve pomáhal s výrobou vína otci. Hodně se od něj naučil, pomalu to ale zkouší sám. Hospodaří na asi půl hektaru vinic.

Pro Štrbku je práce s vínem radostí a koníčkem. „První vinohrad jsem dostal k osmnáctým narozeninám. V posledních letech měním starší keře, jako Veltlínské zelené, za perspektivnější odrůdy. Nově jsem vysadil i Tramín a Pálavu. Na jejich úrodu si ale ještě počkám," prozrazuje.

A dolnodunajovické letní slavnosti? Přijel si na ně spravit chuť. Den předtím se totiž zastavil na pivobraní v Mikulově. „S dobrým vínem se pivo nemůže srovnávat. V Dunajovicích jsou výborná a je jich vždy hodně. Můžete si vybrat jak od malých vinařů, tak od vinařských firem. Pro mě je to nejlepší ochutnávka vín v okolí," myslí si.

Podle něj je navíc výhodou, že se nejedná o soutěžní výstavu. Menší vinaři alespoň poskytnou svá vína bez obav z oficiálního hodnocení.

Sedmnáct odrůd bílých vín, jedenáct červených, vína růžová a směsi. Takovou nabídku připravili pořadatelé slavností na návsi. „Víno je v chladicích boxech, takže slunce a teplo nám nevadí," říká organizátor akce Václav Šuba.

Aby se popíjelo ještě s větší chutí, pro návštěvníky připravili zajímavý hudební doprovodný program. Vystoupil mužský a ženský sbor z Dolních Dunajovic, Práchenský soubor písní a tanců ze Strakonic, dětský folklorní soubor Dunájek i dechovka. Večer se o zábavu postarala bigbítová kapela Merlin.

Štrbka v sobotu čekal, co zajímavého se na slavnostech přihodí. „Žádné potyčky tady nebývají. O srandu ale není nouze. Loni jsem míjel už před čtvrtou hodinou odpoledne Pražáky padající na kolena. Někdy na slavnosti dorazí i celebrity. V minulosti jsem zahlédl politiky nebo třeba herce Sagvana Tofiho," vzpomíná mladý vinař.