Směnu musí schválit ministerstva vnitra a financí. „Nepotřebnost areálu ubytovny řešíme. Zpracováváme proto podklady pro ministerstvo vnitra. Po schválení z jeho strany je možné návrh směnné smlouvy zaslat ministerstvu financí, které ji musí také schválit. Teprve poté je možné směnu uskutečnit," uvedl Mikoška.

Město chce ubytovnu získat ještě letos. „Pokud se to povede, po dobu tří měsíců ji upravíme vevnitř a zvenku ji zateplíme, aby byly náklady provozu co nejnižší. Odhadem by tam mohlo být zhruba dvacet bytů," řekl Válka.

Podle něj by o obyvatelích rozhodovali úředníci ze sociálního odboru. „Budova by sloužila pro matky s dětmi nebo pro naléhavé případy, jako je rozvod a podobně. Cena bydlení bude nižší, ale také časově limitovaná, například na jeden nebo dva roky," uvedl Válka.

Kromě toho by do bytů docházeli sociální pracovníci, kteří by lidem pomáhali. „Řešili by jejich situaci a radili by jim, co mají dělat," dodal Válka. Břeclav se zhruba 25 tisíci obyvatel žádné sociální byty zatím nemá.

K dispozici jsou zařízení spravované charitou: domov svaté Agáty pro matky s dětmi, azylový dům či nízkoprahové denní centrum. Ředitel břeclavské charity Josef Gajdoš považuje záměr radnice za přínosný. „Už jsme přemýšleli, že bychom za několik let něco takového postavili třeba 
z tříkrálové sbírky. Sociální služba totiž potřebuje mít tří stupně. Noclehárnu, aby lidé neumrzli, denní centrum či azylový dům a byty. Z běžného života totiž někteří brzy takzvaně padají zpět do azylového domu. Situaci nezvládnou," sdělil Gajdoš.

V sociálních bytech mohou lidé v nouzi využít terénních pracovníků, kteří jím pomohou s režimem a pracovními návyky.