„Městské muzeum a galerie Břeclav připravilo jako vyvrcholení celoročního připomínání výročí příchodu věrozvěstů ojedinělou výstavu Velkomoravských šperků nalezených na Pohansku. Celkem jde o dvě desítky zlatých a stříbrných šperků z druhé poloviny devátého století. Vystavené náušnice, gombíky, prsten či nákončí dokládají vysokou hmotnou kulturu důležité historické etapy našich dějin," pozvala na výstavu ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

Vzácné cennosti

Pro vysokou historickou hodnotu bude přísně střežená výstava přístupná jen od středy do neděle. V hlavním sále zámečku Pohansko budou moct návštěvníci ocenit jak technicky dokonalé zlatnické řemeslo, tak i půvab a design propracovaných šperků.

„U šperkových nálezů na Pohansku výrazně převažuje stříbro nad zlatem. Lze vidět i unikátní předměty jako gombíky zdobené skleněnými očky, nákončí ve tvaru stylizované knihy či lunicovité náušnice s řetízky a přívěsky. Právě ony byly pravděpodobně vyráběny přímo na Pohansku, kde podle archeologů byla domácí šperkařská dílna," doplnila Káňová s tím, že výstava zároveň upomene na 55 let archeologického výzkumu na Pohansku.

V pátek na státní svátek věnovaný Apoštolům Slovanů pak zámeček Pohansko a jeho okolí ožije celodenním dobovým programem. Zahraje historická hudební skupina Bakchkus, vystoupí šermířské divadlo Zubři a skupiny zabývající se životem, řemesly a bojovými technikami starých Slovanů.

„Cyrilometodějský den od desíti do osmnácti hodin pobaví programem pro celou rodinu. Půjde o pohodové, prázdninové setkání se zážitkovou historií. Odpolední program vyvrcholí velkou bitvou v patnáct hodin," neopomenula Káňová.

Nová cyklostezka

Premiéru v pátek zažije nová Velkomoravská cyklostezka spojující Břeclav se dvěmi významnými velkomoravskými hradisky Pohanskem a Mikulčicemi. Trasa dlouhá 52 kilometrů povede nenáročným rovinatým terénem.

„Startovat se bude od devíti hodin do půl jedenácté od břeclavského Velopavilonu v parku u nádraží a od infocentra u mikulčického kostela. Je možné jet oběma směry. Po trase čeká na cyklisty bohatý doprovodný program," lákal Petr Hynek z pořádající Liechtenstein Area Agency.

V Mikulčicích nabídne památník Velké Moravy speciální Slovanský program. K ochutnání bude víno, koláčky, uzeniny i vinný dort. „Nejede se na čas, smyslem je užít si celou trasu, dozvědět se něco zajímavého o Velké Moravě, pobavit se a společně oslavit začátek prázdnin na kole," zdůraznil Hynek.

Výročí příchodu bratrů ze Soluně, kteří na Velké Moravě vytvořili písmo hlaholici a ustanovili staroslověnštinu jako oficiální jazyk, si připomenou také ve Strachotíně či Boleradicích.

„Sousoší věrozvěstů, jež se od roku 2009 tyčí nad Boleradicemi, se mělo o víkendu stát centrem oslav. Vzhledem k počtu pořádaných akcí k jubileu jsme od toho ale upustili. Vzpomenout tak budou moct lidé individuálně," vzkázal Jan Horák z boleradického Techsportu, jenž za zbudováním dřevěného sousoší stojí.

To ve Strachotíně mají na oslavy ještě čas. „Na víkendové svátky jsme netlačili. Akcí je hodně a výročí se slaví celý rok. Strachotínský památník věrozvěstů odhalíme sedmnáctého srpna," uzavřela starostka obce Lucie Danihelová.