„Šel jsem tam víceméně z hecu. Dával jsem krev kdysi v Ostravě, a jelikož se k tomu odhodlala manželka, tak jsem si řekl, že půjdu taky,“ svěřil se Ladislav Horváth z Dubňan. Jak dodal, chtěli mít nějaký společný zážitek. Měli sice blíž do Hodonína, ale z osobních důvodů dali přednost Břeclavi.

„Přišlo celkem dvaačtyřicet dárců, z toho bylo deset prvodárců, přičemž z tohoto počtu přišly darovat krev dva manželské páry. Z mého pohledu je to velmi dobrý výsledek,“ pochvaloval si včera před polednem Josef Janča z transfuzní stanice břeclavské nemocnice.

Jak Janča přiznal, lidi podobné akce v dnešní době lákají stále méně. O to více radosti má z hojné účasti dárců na akci, kterou uspořádali ve spolupráci s břeclavskou Charitou křesťanští demokraté.

Valentýnská akce pro dárce krve přitom podle lékaře ještě není tak zažitá. Věří, že se o ní časem dozví více lidí a účast bude ještě větší.
Pracovníci transfuzního oddělení uvítali i fakt, že se o svou krev chtěli s jinými lidmi podělit hlavně mladí lidé ve věku kolem pětadvaceti let. „Z mého pohledu hodně výhodní dárci – hodně mladí a perspektivní v tom ohledu, že v budoucnu se mohou zařadit mezi dárce kostní dřeně. Tam platí limit pětatřicet let,“ vysvětlil Janča.

Dárcem krve se podle něj může stát každý zdravý člověk. S nepořízenou naopak odcházejí po prvotním vyšetření dobrovolníci, kteří mají určité nemoci zmíněné v dotazníku, který na začátku musejí vyplnit. Třeba vysoký krevní tlak není na překážku. „Kdo chce darovat krev, nemůže mít infekční choroby a nemoci, které postihují orgány, například lidé s větším poškozením jater či ledvin,“ vylíčil lékař z břeclavské transfuzní stanice.