Podle předsedy okresní agrární komory Antonína Osičky je ale zatím větším problémem než teplotní veletoče mokro. „Potřebovali bychom, aby bylo pár dnů pěkně, vítr půdu trochu ofoukl a mohli jsme zasít jarní ječmen. V tuto dobu už často bývá v zemi. A stejně tak aby ti, kteří to ještě kvůli počasí nestihli, stačili přihnojit. Hlavně na mokrých těžších půdách," uvedl Osička, který je zároveň předsedou Zemědělského družstva Bulhary.

Podobně to vidí i břeclavský zahrádkář Miloslav Tesař. „Hlavní nevýhodou na rovinatém Břeclavsku je, že zem nestačila zamrznout a je stále mokrá. Na zahrádce se tak nedá nic dělat, třeba stříhat stromky ani jiné práce. Co vím, trápí to řadu lidí. Přitom by stačily dva tři stupně mrazu," posteskl si Tesař nad nepřízní počasí.

Paradoxní přitom je, že 
i při současných vlhkých podmínkách stále trvá dlouhodobý srážkový deficit. „Je to tak, zásoba vody je špatná, deficit není stále srovnaný. Nádrže jsou poloprázdné 
a ani sněhu na horách není mnoho. Bylo by dobré, aby po zasetí spadlo více srážek," vyslovil přání Osička.

Jarní bývá horší

Na zimní období nebývalé výkyvy teplot podle šéfa břeclavské okresní agrární komory zatím na polích, v zahradách, sadech ani vinicích nijak zvlášť neškodí. Příroda se sice pomalu probouzí, objevují se první sněženky, ale stále je ještě hodně brzo. Navíc noční mrazy nejsou nijak extrémní.

Potvrzuje to i velkopavlovický sadař Jan Krejčiřík, který se specializuje zejména na meruňky. „Počasí pro stromy zrovna ideální není, ale zatím by nemělo působit větší škody. Teploty nespadly tak nízko, aby to poškodilo květní pupeny. To by musel přijít opravdu silný mráz. Hodně bude záležet na tom, jaké teploty budou v době květu a odkvětu," naznačil Krejčiřík, co významně ovlivní letošní úrodu.

V případě vinohradů se situace příliš neliší. „Zatím je to v klidu, výkyvy teplot by musely být dlouhodobější. Vinohrad stále ještě spí. Kdyby ale teploty náhle spadly třeba na minus osmnáct stupňů Celsia, tak by k poškození mohlo dojít i v době vegetačního klidu. Nikdo totiž přesně neví, jestli už se život v révě neprobouzí," podotkl vinař Radomil Baloun 
z Velkých Pavlovic.

Podle něj nevadí ani to, že mnohé vinice už jsou postřihané. „Když bude minus šest sedm stupňů Celsia, tak je to v pohodě. Mnohem horší bývá poškození jarním mrazem, zimní zase tolik nevadí," srovnával Baloun.