Dvanáct milionů. Tolik peněz mohla správa lednického zámku utratit do konce roku za pokračující rozsáhlou opravu vzácné památky. Jenže se ukázalo, že to není technicky možné. Reálná nakonec nebyla ani částka pět a půl milionu korun. Kvůli mrazivému počasí. Do konce roku tak oprava lednického zámku bude stát „jen“ necelé tři miliony korun.

„I kdybychom začali ještě v tom září s dalšími pracemi, tak se to všechno prostě nezvládneme naráz. Důvodem jsou určité technologie, které vyžadují dlouhodobé postupy. To se za tři měsíce nedá zvládnout,“ vysvětlila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Dost peněz na zimní práce se podařilo sehnat díky úsporám ministerstva kultury. Rezort za celý rok spoří na mimořádné události, které by mohly během roku překvapit. Příkladem z minulosti je rozsáhlý požár na hradě Pernštejn.

„Ministerstvo si pořád nějakou finanční rezervu drží a na podzim ji začne po troškách rozpouštět,“ vylíčila Holásková. Ta samozřejmě chápe nutnost takové rezervy na nepředvídatelé události. „Na druhou stranu když potom dostaneme v listopadu pět a půl milionu, tak si řekneme: Co teď? Začne sněžit, mrznout, nedají se dělat omítky,“ poukázala kastelánka.

Rezerva na jaro

V úvahu pak připadají suché procesy – restaurátorské a truhlářské práce v dílnách, otloukání starých omítek. Nic víc. „Holt vyčerpáme necelé tři miliony a zbytek si dáme do rezervního fondu a utratíme ho na jaře,“ dodala Holásková.

Pro naplánovanou opravu vnějšího pláště lednického zámku by to nemělo znamenat žádné zdržení. Má trvat do roku 2012, přičemž celkové náklady jsou 130 milionů korun.

To další zámky na Břeclavsku si zatím mohou o tak rozsáhlé opravě fasád nechat jen zdát. Například valtický zámek aktuálně trápí špatný stav komínů na hlavní budově. „Vykazují dost závažné statické vady. Odhadovaná váha jednoho je přes jeden a půl tuny a jsou téměř dvacet metrů vysoko. Jsem rád, že se podařily najít peníze na odstranění těchto havarijních stavů,“ poznamenal kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Tamní nejviditelnější zakázka, která bude hotová do konce roku, je podle jeho slov vestavba nových toalet pro veřejnost do přízemí hlavní budovy. „To souvisí s tím, že budeme na zámku otevírat příští rok na jaře kavárnu,“ prozradil.

Tlusták si uvědomuje, že lednický zámek navštěvuje daleko víc lidí a jsou v něm mnohem vyšší provozní náklady než ve valtické památce. „Proudí tam obrovská kvanta lidí, kteří Lednici navštíví, způsobují tedy větší náklady, aby se ten objekt udržoval v žádoucím stavu,“ uvedl.

V mikulovském zámku, který je pod správou kraje, se v současné době žádné opravy nedějí. „Pro příští rok jsou plánované. Nevím, do jaké míry budou akceptovány. Zatím je předpoklad, že ano,“ nechal se slyšet Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea Mikulov, které na zámku sídlí. Jak prozradil, zámek nejvíc pálí nevyhovující elektrické sítě.