„Akci pořádáme stejně jako jiná města v republice k Mezinárodnímu dni diabetu. Cílem je upozornit lidi, že cukrovka existuje a že je to velmi zákeřná choroba. Chceme lidem připomenout, že v České republice je už osm set tisíc registrovaných diabetiků. A řekl bych že jednou tolik se najde mezi těmi, kteří nevědí, že je tato nemoc postihla,“ upozornil předseda Územní organizace Svazu diabetiků České republiky v Břeclavi Ladislav Rylich.

Jak dodal, lidé by si měli uvědomit, že cukrovka je nemoc, která nebolí. „V těch nejhorších případech může pacient jejím následkem přijít o končetiny či o zrak. Dá se říci, že skoro každý devátý člověk v republice je touto chorobou postižený,“ poukázal na závažnost cukrovky Rylich, jenž se spolu s manželkou sám na diabetes léčí.

„Manželka byla kdysi na kompletním předoperačním vyšetření, kde jí zjistili zbytkový cukr v krvi a doporučili, abych si zašel na vyšetření také já. Neváhal jsem a dobře jsem udělal. Přestože jsem neměl žádné těžkosti, necítil jsem se špatně, cukrovku mi zjistili,“ popsal vlastní příběh předseda břeclavských diabetiků.

„Už několika lidem, kteří se třicetiminutového pochodu zúčastnili, jsme zjistili zvýšenou hladinu cukru v krvi. Dá se říci až dvaceti procentům z nich,“ vypočítala zdravotní sestra Gabriela Klimecká.