„Zrovna se bavíme o tom, co bychom rádi stihli ještě do konce roku. Pietní akci ale neplánujeme. Necháme to na každém," sdělil například starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka. Podobně jsou na tom v Mikulově nebo okresním městě. „Nevím o ničem," potvrdil místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.

Naopak otevřenou ponechal otázku týkající se možného pojmenování po Havlovi některou část města. „Samozřejmě by se o tom vedla diskuze. Osobně bych s tím souhlasil, ale musí jít o důstojné místo. Jednou z variant je třeba most spojující ulice Jana Palacha a 17. listopadu. Tam by to mělo význam. Myslím si, že k debatě dojde, ale až v delším časovém horizontu. Rozhodně to není uzavřená věc," uvedl Krátký.

Tou je nejspíš přejmenovávání ve Velkých Pavlovicích. Podle Procházky se snaží spíše o pojmenování po tamních rodácích či významných osobnostech pocházejících z města. „Chvíli jsme se o názvu Václava Havla bavili na zastupitelstvu, ale nenašlo to výraznou podporu," zmínil první muž Velkých Pavlovic.

Stejný výsledek je i po roce v Mikulově, kde zastupitel Michal Solařík navrhl jméno bývalého prezidenta pro náměstí. Neuspěl. Důvodem byla mimo jiné spousta administrativního vyřizování, které by zkomplikovalo život lidem i firmám působících na zmíněném místě. „Přišlo mi to jako vhodný způsob uctění člověka, který se tady zasloužil o zmizení ostnatých drátů. Sám už to znovu navrhovat nebudu, ale kdyby s tím přišel někdo další, podpořím jej," reagoval Solařík.

Možnou variantu vidí v ulici, která se v současné době jmenuje Hraničářů. „Bylo by to více než symbolické. Havel napomohl k tomu, aby hraničáři zmizeli a mohlo by se mu to povést podruhé," pokračoval zastupitel s úsměvem.