Nejen v největších městech břeclavského regionu bude život pod neustálým dohledem kamer. Vedení radnic chce mít dění pod kontrolou kvůli výtržnostem a prevenci.
Zatímco v okresním městě si už libují nad modernizovaným systémem, který za miliony korun dohlíží čtyřiadvacet hodin na děj v tamních ulicích, o pořízení uvažuje také vedení Velkých Pavlovic či Lanžhota, jejichž starostové sbírali dojmy právě v Břeclavi.
„Mile nás to překvapilo, ale až takovou techniku nevyužijeme. Rádi bychom pořídili dvě až tři kamery, které by sledovaly Nádražní ulici. Vznikla tam diskotéka, s jejichž provozovateli jsme domluvení, že na kamery výrazně přispějí," sdělil velkopavlovický starosta Pavel Procházka.
Námět podle něj vzešel od lidí, kteří v Nádražní ulici bydlí a mají obavy z chování vracejících se hostů diskotéky. „Řešili jsme jedno rozbité auto, teď budeme vyměňovat asi čtyři plastové kryty veřejného osvětlení," posteskl si Procházka.
Pořizovací cena by se měla pohybovat okolo sto padesáti tisíc korun. „Máme ale zatím pouze jednu nabídku, takže srovnáváme s jinými možnostmi. O kamerách bychom měli rozhodnout na únorovém zasedání zastupitelstva," říkal starosta.
Ano z ministerstva
Obdobně smýšlí v Lanžhotě, kde tamní první muž František Hrnčíř poukázal na výskyt „podezřelých" lidí zejména ze Slovenska, s nímž město sousedí.
Lanžhotští by se navíc pravděpodobně připojili na systém v Břeclavi, jejichž strážníci do hraničního města pravidelně vyjíždí. Hrnčíř nedávno podepsal novou smlouvu o další spolupráci. „Často se u nás vyskytují neznámí lidé a než domácí někdy zareagují, může být pozdě. Nejde ale jen o cizince, i u nás je několik problémových jedinců, proto bychom se k Břeclavi rádi připojili," říkal Hrnčíř.
Myšlenku kvitoval i poradce ministerstva vnitra Tomáš Koníček. „Než budovat nový kamerový systém, je lepší spolupracovat. Ušetří to spoustu nákladů," vyjádřil se k lanžhotskému záměru ministerský úředník.
Na kamery dlouhodobě spoléhají rovněž v Mikulově, kde si v minulosti pochvalovali snížení počtu přestupků a trestných činů.
Mikulovští se ke kamerám vyjadřovali například v anketě na webových stránkách tamní městské policie. Souhlasili s nimi téměř tři čtvrtiny hlasujících. Necelých pět procent si myslelo, že jde spíš o špehování, než preventivní opatření.
ČTĚTE TAKÉ: Velitel o kamerách: Zneužítí? Obavy jsou zbytečné