Luxusní bydlení na lukrativním místě v historické části města přímo pod hradbami mikulovského zámku. Přesně takový má být projekt Rezidence Alfons Mucha, který v proluce u parkoviště v ulici Alfonse Muchy připravuje soukromý investor. Podle zjištění Deníku by rezidence mohla nabídnout desítky bytů, jejichž cena za metr čtvereční by se podle odborníků v realitách mohla šplhat až ke sto dvaceti tisícům korun.

Mikulov a bezpečnostní analýza. Agentura se ptá občanů na jejich pocity
Mikulov a bezpečnostní analýza. Agentura se ptá občanů na jejich pocity

„Pokud se tento projekt podaří, pak to bude v Mikulově opravdu velká pecka. Půjde o krásné   byty,“ okomentoval Schmidt.

Prostor s dechberoucím výhledem na areál mikulovského zámku před třemi lety prodával Robert Schmidt, jednatel společnosti Reality Schmidt. „Pokud se tento projekt podaří, pak to bude v Mikulově opravdu velká pecka. Půjde o krásné byty. Investor má již vše nakreslené a připravené,“ okomentoval Schmidt.

Podle informací Deníku má majitel budoucí Rezidence Alfonse Muchy Petr Pospíšil v kapse už i povolení památkářů. Aktuálně jedná o podmínkách výstavby s vedením města. To potvrdila i mluvčí Markéta Ničová.

„Jedná se o významnou lokalitu v centru Mikulova, a proto vedení města aktivně jedná s investorem o finální podobě návrhu tak, aby byl v souladu s hodnotami historické části města. K efektivnímu a transparentnímu postupu nám napomáhají Zásady pro jednání s investory, které v Mikulově platí od března letošního roku,“ informovala Ničová.

Vlakové nádraží v Břeclavi v 19. století.
První vlak z Vídně přijel do Břeclavi před 185 lety. Vesnice se změnila v město

Výstavbu pod hradbami zámku vnímá jako velmi pozitivní i Ota Pirogov, makléř z realitní kanceláře pirogov&sons, která se specializuje právě na Mikulovsko. „Projekty podobného typu do Mikulova rozhodně patří. Konkrétně tento počítá i s parkovacími stáními, což je bezesporu plus. Ulice Alfonse Muchy je atraktivní lokalitou, patří mezi vůbec nejstarší ve městě a má skutečně velkou historickou hodnotu. Dříve zde bývali měšťané,“ vyzdvihl muž, který je známý také jako realitní král Pálavy.

Výstavba Rezidence Alfonse Muchy má podle něj potenciál zvýšit dostupnost moderního bydlení v lukrativní lokalitě a je nadějí na zlepšení bytové situace ve městě. Lidé, kteří si zde budou chtít byt pořídit, však musejí počítat s poměrně vysokou cenou.

Některé z ulic Mikulova se v pondělí odpoledne změnily na chvíli doslova v řeku.
Vystřelující poklopy vyděsily Mikulovany. VaK posuzuje kanalizační síť ve městě

„Ceny bytů jsou stále ovlivněny řadou faktorů, včetně stavebních předpisů a procesu schvalování. Současné ceny bytů za metr čtvereční jsou do značné míry určovány stavebními úřady, zejména kvůli zdlouhavému procesu získání stavebního povolení. Investoři často čelí dlouhým čekacím dobám na povolení, což zpomaluje výstavbu a navyšuje úrokové náklady. Tato prodleva se pak promítá do vyšších cen bytů,“ okomentoval Pirogov.

„Menší byty o rozloze asi pětatřiceti metrů čtverečních se budou, myslím, pohybovat od sto dvaceti tisíc korun za metr čtvereční. Větší byty by mohly být dostupné od sto tisíc korun za metr čtvereční,“ nastínil Pirogov

Odhaduje, že se cenové rozpětí nových bytů v ulici Alfonse Muchy může pohybovat mezi sto až sto dvaceti tisíc korun za metr čtvereční. „Menší byty o rozloze asi pětatřiceti metrů čtverečních se budou, myslím, pohybovat od sto dvaceti tisíc korun za metr čtvereční. Větší byty by mohly být dostupné od sto tisíc korun za metr čtvereční,“ nastínil s tím, že cenový rozdíl reflektuje náklady spojené s financováním a výstavbou a vlivem zmíněných administrativních překážek.

Obavy, že by nová výstavba mohla negativně ovlivnit výhledy na zámek nebo naopak ze zámku dolů, nemá. „Městský stavební úřad si výšky nové rezidence pohlídal. Nechal ji snížit tak, aby se zachoval výhled shora. K narušení by tedy dojít nemělo. Naopak. Vzniká zde pěkné komfortní bydlení v centru Mikulova,“ pokyvoval souhlasně hlavou.

S majitelem Petrem Pospíšilem se redakci i přes urgence dosud spojit nepodařilo.

Podívejte se na vizualizaci, kterou vytvořil Aleš Fiala ZDE.