Skupina vyrazí v červenci. „Přesné zadání se teprve vytváří, ve hře je několik variant. Třeba ta, že se rozdělíme do dvou týmů po dvojicích. A budeme řídit dvě samostatné stavby, na nichž bychom měli tamní lidi učit, jak stavět," vypráví Fridrich pro Hustopečský magazín.

A pokračuje. „Ve hře je však i druhá varianta, že budeme všichni pohromadě a přesouvali bychom se po Zambii. Domorodce bychom něco naučili na jednom místě a poté bychom se přesunuli na další," říká pastor.

Do Zambie vyrazí čtyřčlenná skupina. Kromě Fridricha ji tvoří Jan Gavlík, Miroslav Makovička a čtvrtým do party se stane Stašek Boček, jenž letos nahradí Radima Fiedlera. Tým pojede do Afriky díky Nadačnímu fondu Nehemia, který zajišťuje humanitární pomoc. Na místě působí misionář z německé pobočky fondu.

Práce za stravu

Cílem výjezdu je pomoc zambijským církvím, které od tamní vlády dostaly ultimátum, aby opustily prostory, které používají. Jsou totiž veřejné. Církve, kterých je asi padesát, proto potřebují vlastní zázemí.

Nadšenci si sami hradí letenku a další výdaje jako například očkování. Pracovat budou za stravu a nocleh. Takový výlet do Afriky se jim, podle jejich slov, z hlediska peněz nevyplatí. Přesto po loňské zkušenosti z Tanzanie neváhali ani chvilku. „O výjezdu jsem začal znovu přemýšlet po obdržení jedné zprávy. A to když na konferenci, kde se hodnotil minulý rok, Werner Drotleff, u kterého jsme v Tanzanii pracovali, všem s nadšením vyprávěl o úžasném českém týmu. Vrhli se na něj z ostatních afrických zemí, že by ten stejný tým chtěli také. Bylo to takové nakopnutí, že naše práce má smysl a že si nás pro ni váží," svěřuje se vedoucí výpravy.

Hustopečský tým vyráží do Zambie devatenáctého července a vrátí se na začátku srpna. Kdo by se chtěl o jejich výjezdu dozvědět víc, může poslední červnový pátek od devatenácti hodin navštívit Africký večer v modlitebně Apoštolské církve v Kollárově ulici v Hustopečích.

Připravené jsou rozhovory s lidmi z Afriky stejně jako o jejich kontinentu, informace o letošní cestě do Zambie i ohlédnutí za minulým výjezdem do Tanzanie. Chybět nebudou ani africká jídla.