I přesto, že je již polovina listopadu za námi, slunce se opírá do rozestavěných stánků. Malou kaňkou na téměř idylickém počasí je studený vítr. S tím si však lidé radí. „Od toho tady máme teplou medovinu nebo svařené víno," směje se stánkař Luboš Strouhal.

První nebo druhá?

Důkazem toho je hlouček lidí opodál, kde většina opravdu 
v rukou svírá kouřící kelímek a pomalu usrkává. Mezi nimi 
i Radka Klimešová. „Pro mě je Mikulov srdeční záležitostí. Jezdíme sem snad každé roční období, protože pokaždé má jiný nádech a jiné kouzlo," říká žena, která sem dorazila z Brna s celou svojí rodinou.

Zda vyrazí i na prohlídku památek, ještě neví. „Už jsme byli několikrát na zámku i v hrobce, ale je pravda, že většinou 
v létě, tak se možná ještě odhodláme," usmívá se Brňanka.

Již tradiční zimní prohlídky s šálkem svařeného vína pořádá mikulovské Turistické informační centrum až do března příštího roku. „Za doprovodu místních průvodců seznamujeme turisty s historií města. Mimořádně jsou zpřístupněné hlavní památky, jako je Dietrichštejnská hrobka, všechny zámecké expozice Regionálního muzea 
v Mikulově, židovský hřbitov a synagoga," vyjmenovává ředitelka turistického informačního centra Marcela Koňáková.

Turisté si navíc mohou vybrat hned ze dvou hodinových tras. První zahrnuje Náměstí, zámecký park, sklepení s obřím sudem a židovskou čtvrť. Druhá nabízí náměstí, Dietrichštejnskou hrobku, zámecký park a rovněž židovskou čtvrť.

Zvonek vítězství

Než však sobotní prohlídky začnou, návštěvníci si užívají v podzimem zahaleném Mikulově také pouliční komediantský spolek a skupinu muzikantů s historickými nástroji. Ti dokonce lákají přihlížející, aby se nebáli, vstali z laviček a dali se do tance. Navíc každou píseň doprovází i poutavým vyprávěním pověstí či zajímavým příběhem. Baví se dospělí i děti.

Právě pro děti je kousek opodál k dispozici i středověká lezecká stěna. Odvážlivci stoupají vzhůru po žebříku, který se při každém dalším pohybu čím dál víc houpe. Ti šikovní se dostanou až nahoru, kde zvoní na znamení vítězství na zvoneček. Někteří však končí v záchranné plachtě. Velký ohlas vzbuzuje rovněž starobylý kolotoč, 
z něhož děti nadšeně mávají svým rodičům, kteří popíjí svatomartinské víno.