VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod ochranu Natury 2000 se nově dostanou meandry řeky na Pohořelicku a hrouzek

Břeclavsko – Vrbický hájek, Turold, Rybniční zámeček nebo kaple u břeclavského nádraží, která je letní kolonií netopýra velkého. I tato místa jsou součástí evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. Ta se má brzy doplnit a rozšířit. Na Pohořelicku o Meandry Jihlavy. Upraví se také hranice již chráněné lokality Dunajovické kopce.

6.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Roman Dobeš

„Děje se tak na požadavek Evropské komise, která shledala, že některé evropsky významné přírodní fenomény jsou v národním seznamu Natura 2000 zastoupeny nedostatečně," sdělil v pátek Petr Slavík z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Nachází se v nich totiž populace rostlin nebo živočichů, které je podle evropské směrnice nutné chránit.

Doplnění Meandrů Jihlavy na seznam zahrnuje úsek dolního toku řeky Jihlavy zhruba mezi Novými Bránicemi a Cvrčovicemi. „Mimo jiné Evropská komise požaduje navrhnout nové lokality pro hrouzka běloploutvého a také vegetaci nížinných vodních toků," upřesnil Slavík.

Příklady oblastí na Břeclavsku v seznamu Natura 2000
- Soutok–Tvrdonicko, zhruba 240 druhů ptáků
- Lednické rybníky, významné hnízdiště vodních ptáků
- Rendezvous, dubový les 
a ohrožené druhy hmyzu
- Slanisko u Nesytu
- Bezručova alej mezi Valticemi a Lednicí
- Turold
- Vrbický hájek
- Trkmanec-Rybníčky (u Rakvic)
- Pouzdřanská step – Kolby

Hrouzek běloploutvý je velmi malá kaprovitá ryba, jež obývá hlubší toky s nižší rychlostí proudění a písčitým nebo jílovitým dnem.

Pokud se oblast stane součástí národního a posléze evropského seznamu Natura 2000, bude povinností ochránců přírody zajistit existenci obou zmíněných předmětů ochrany. „To znamená přinejmenším zachovat jejich současné podmínky, což se týká především správce toku, kterým je Povodí Moravy," uvedl Slavík.

Před starosty několika obcí na Mikulovsku se zase nedávno objevil návrh, týkající se Dunajovických kopců. Tato národní přírodní památka se v soustavě Natura 2000 doplní o Panonské sprašové stepní trávníky. „Jde pouze o upřesnění hranic. Nás se to moc netýká; ani hospodářsky. Je to v dost velké vzdálenosti od obce. Většinu ploch navíc spravuje agentura ochrany přírody a krajiny," řekl dolnodunajovický starosta Josef Hasník.

Nejvyšší z Dunajovických kopců Velká Slunečná připomíná umělými terasami stupňovitou pyramidu v říši Mayů. „Oblastí už vede cyklotrasa, ale zastavují se tam spíše poučení přírodovědci než turisté," podotkl starosta.

V tamních chráněných křovinách a trávnících se vyskytují vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů, jakými jsou mandloň nízká, pelyněk Pančicův, katrán tatarský či kudlanka nábožná.

Podle Přemysla Heralta ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava využívali tuto step více než lidé v současnosti před svým odsunem Němci. „Svědčí o tom pozůstatky drobných teras, zplanělé keře vinné révy nebo údaje o viničních tratích v katastru," zmínil Heralt pro seriál Deníku o přírodních klenotech jižní Moravy. Proces rozšiřování chráněných území potrvá více než rok.

Autor: Přemysl Spěvák

6.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kouř z automobilů. Ilustrační foto.

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Vizualizace nové přístavby základní školy v Ratíškovice.

Stropy školních dílen ponesou duby. Děti se mají naučit zručnosti

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

AKTUALIZOVÁNO

Česko zpívá koledy. Rok od roku je nás více, zaznělo na Břeclavsku

Břeclavsko /REPORTÁŽ, ANKETA/ – Muzikanti mají v rukou své nástroje, zpěváci stojí na svých místech před střední odbornou školou blízko velkého vánočního stromu. Je středa těsně před šestou hodinou podvečerní a na náměstí v Kloboukách u Brna se chystá sbor žáků tamního gymnázia k zahájení akce Česko zpívá koledy s Deníkem. 

NOVÝ ŽIVOT: Sexuální násilí na Břeclavsku? Muž znásilnil druhého

Břeclavsko – Výjimečný případ sexuálního násilí řeší policisté na Břeclavsku. Jeden muž znásilnil druhého. Nový život se v právě připraveném vydání, které bude k dostání už ve čtvrtek ráno, zaměřil na události s vynuceným sexuálním podtextem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT