Smějící se děti, jež se prohánějí na kolech pod břeclavským zámkem na dopravním hřišti a spokojení rodiče, kteří jsou rádi, že si jejich ratolesti pohrají a naučí se vyznat v dopravních značkách. S takovou myšlenkou přišel Kamil Balga ze Staré Břeclavi. Svůj plán představil vedení města na středečním zastupitelstvu. To nápad na vrácení dopravního hřiště pod zámek nezavrhlo.

„K myšlence jsem se dopracoval, když jsem zjistil, že vlastně nemám kde děti naučit jezdit na kole a vysvětlit jim zásady provozu na silnicích. Bavil jsem se o tom i se známými a ti dospěli ke stejnému názoru. I proto jsme se rozhodli na sociální síti facebook založit stránku Dopravní hřiště pro Břeclav. Už nyní nás tam podporuje přes sedmdesát lidí,“ nechal se slyšet Balga.

Dopravní výchova ve školách podle jeho slov není dostatečná. „Děti ji sice mají v učebních osnovách, ale není to ono. Nyní do škol přijedou městští policisté, postaví na hřiště dopravní značky a namalují křižovatku. To je vše,“ poukázal na nedostatky muž s poznámkou, že by dopravní hřiště mohlo sloužit i mimobřeclavským.

Kromě hřiště by si pod zámkem uměl Balga představit také kemp. Místo by se podle něj našlo i na koutek s atrakcemi k dětským hrám. Za úvahu by, jak řekl, stálo i přestěhování pavilonu miniatur.

„Šlo by o takovou trojkombinaci. Plocha by se dala rozdělit na třetiny, jež by spolu architektonicky ladily. Myslím si, že to má svoji logiku a díky kempu by do města mohlo přijet více cyklistů. Stezek je totiž v okolí dostatek,“ nastínil svůj nápad Balga, jehož ovlivnilo podobné hřiště, které mají k dispozici děti v pražském Proseku.

Na dalších místech

Břeclavský místostarosta Luboš Krátký Balgovu myšlenku nezavrhuje. Naopak. „Téma dopravního hřiště je jedno z těch, o kterém se v souvislosti s areálem bývalého autokempu hovoří. Jeho vybudování však zvažujeme ještě v jiných lokalitách. Protože na tom pracujeme, tak bych nerad prozrazoval, v jakých,“ naznačil Krátký.

Využití pozemků pod břeclavským zámkem je tedy stále živým tématem. „Včera jsme měli dokonce prohlídku autokempu s komisí pro rozvoj cestovního ruchu,“ prozradil.

„Podle současného územního plánu je areál pod zámkem určený k veřejné zeleni. Musíme se proto rozhodnout, jaký účel území dáme a podle toho upravíme územní plán. Je to časově náročnější, ale současně jde o jedinou cestu, jak tam vrátit život,“ uvedl místostarosta.

K variantě přemístit pod zámek pavilon miniatur je spíše skeptický. „Otázka je, jestli by nebylo od věci postavit tam něco, co by do okolí lépe zapadlo a vyšlo levněji,“ zamýšlel se.

Že se Balgův nápad břeclavským rodičům líbí, potvrdila také maminka osmiletého syna Eva Padalíková. „S myšlenkou naprosto souhlasím. Vyžití podobného typu pro děti ve městě totiž citelně chybí. Určitě bychom tam se synem pravidelně jezdili,“ usmívala se.

IVA VALENTOVÁ
ELIŠKA WINDOVÁ