Cyklisté jezdí po novém povrchu v centru od ulice U Stadionu směrem k průchodu na hlavní silnici v obou pruzích. Na své si přijdou i chodci.

Umožnil jim to projekt, který stál celkem 5,6 milionu korun. Město Břeclav využilo na jeho výstavbu evropské peníze. Rozpočtu ulehčilo 2,5 milionu získaných z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Místostarosta Luboš Krátký (ODS) vyjmenoval cíle projektu. „Jde o zvýšení bezpečnosti v souvislosti s cyklistickou dopravou a průjezdem městem. Dále napomůže atraktivitě areálu bývalého cukrovaru, cyklostezka je součástí oživení koridoru kolem řeky," sdělil Krátký, který nový povrch na kole pravidelně využívá.

Přes cyklostezku míří každý den do práce i pečovatelka Jindra Trefilíková. „Předtím jsem jezdila po panelech podél Dyje. Nebyla to příjemná jízda. Teď je to naopak. Poté, co se cyklostezka otevřela, využívám trasu o to více," podělila se o názor Trefilíková.

Také svého syna posílá do města na kole raději touto cestou. „Jsem potom klidnější. Určitě je to bezpečnější varianta, jak se dostat do centra," dodala Břeclavanka.

Touha po stínu

Včera tam doprovodila na procházce důchodce, o kterého se stará. „Je to tady hezké. Doufám ale, že brzy přibude více zeleně," přál si muž z Břeclavi. Stejně jako jeho pečovatelka by kolem laviček uvítal více stínu. „Na jedné straně je více laviček, směrem k mostu už méně," všimla si ještě Trefilíková.

Řady vysázených stromů podél pěší trasy podle všeho příliš neposkytnou moc stínu ani v budoucnu. „Svým typem se stromy hodí do vnitřního prostoru města. Nebudou mít proto příliš košatou korunu. Avšak aby areál mohl žít svým životem, v budoucnu by tam mohly vyrůst například altány nebo kavárna, které stín a pohodu umožní," zmínil Krátký možnost pokračování tamní výstavby.

Po deštích zatím prostory kolem cyklostezky a mezi stromky dotváří spíše plevel, který „dusí" nasazenou trávu.

Město zkrášlilo lokalitu také opravou opěrné zídky podél Dyje. „Byla v takovém technickém stavu, že ji nešlo zachránit," zdůvodnil místostarosta.

Vznik cyklostezky již dříve kvitoval současný lídr opozičního Pro Regionu Pavel Dominik. Jinak však využití tamního areálu spíše kritizoval.

Nachází se v něm Rákosníčkovo hřiště pro děti, dopravní hřiště, město tam navíc v současnosti staví plochu pro bikros. „Takové zaplácání cenného místo moc koncepčně nevypadá," nechal se slyšet lídr Pro Regionu.