Návrh přestavby náměstí pro Podivínské zpracovával valtický Ateliér Krejčiříkovi. V zadání, se kterým se tým krajinářských a zahradních architektů musel vypořádat, bylo kromě zeleně také užití přírodních materiálů. Důležitou roli bude mít na budoucím náměstí například žula. Se zastíněním plochy náměstí pak pomohou stromy.

„Máme podepsanou smlouvu a stavbu jsme zahájili. Přestavba tedy konečně začíná. Odstartovali jsme výstavbou opěrných zídek kolem chodníků a předzahrádek tak, aby byly všechny v jednotném stylu. Potom budeme postupovat od chodníků přes celé náměstí směrem k cestě,“ popsal podivínský starosta Martin Důbrava.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Menší zdržení tamním způsobí nutná rekonstrukce plynovodu. „Udělat ji musíme, ale snad se vše podaří zkoordinovat. Předpokládám, že na jaře příštího roku bude hotovo. A to i s výsadbou stromů a zeleně,“ věří starosta.

O rekonstrukci neutěšeného stavu náměstí Podivínští hovoří už několik let. Deník o něm informoval poprvé předloni na začátku ledna. Tehdy tamější měli připravený projekt, který ovšem nechávali přepracovat. Ubírali na parkovacích místech a naopak přidávali na množství zeleně.

Nová vizualizace vzhledu podivínského Masarykova náměstí.
Podivínští obnoví Masarykovo náměstí. Podívejte se, jak to tam bude vypadat

Nová podoba náměstí počítá s jednotným stylem osvětlení, přibudou parkovací hodiny či elektrické zásuvky, které usnadní pořádání nejrůznějších kulturních akcí. „Tyto úpravy se budou týkat především severní strany náměstí. Severní a jižní část bychom rádi propojili, a následně se v druhé etapě soustředili na obnovu parku právě v jižní části, která již potřebuje odborný zásah. Počítáme i s nějakými dalšími výsadbami či s budováním pěšin," popsal tehdy pro Deník starosta Důbrava.

Na nový vzhled náměstí jsou zvědaví i místní. Například Petra Vajbarová, která v Podivíně s rodinou bydlí. „Viděla jsem fotky a vůbec to nevypadá špatně. Akorát mi přijde, že je tam až moc dlažby,“ zmínila redakci před časem žena.