Závodník na poslední chvíli traktor dohoní a přestože se mu jej nakonec podaří ovládnout, letošní ročník podivínské traktoriády zřejmě nevyhraje. Podivínský mazec, jak se sobotní akce na Břeclavsku nazývá, je závodem doma vyrobených traktrů a malotraktorů tovární výroby.

V Podivíně se koná už podvanácté a ani Petříkovi se podobná nehoda nestala poprvé. Před pár lety na jiné trati poblíž Panského kopce převrátil svůj podomácky vyrobený traktor s motorem z motocyklu Jawa 250.

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

„Jsem na to zvyklý,“ směje se závodník. Traktor, s nímž se klání účastní poslední dva roky, má motor české značky Avia vyrábějící nákladní automobily. Sestavuje si si ho, jak se říká, z toho, co dům dá. Zadní náprava je z Vejtřasky a původ zbylých součástek už si ani nepamatuje. Traktor může dosáhnout rychlosti až šedesát kilometrů za hodinu a náhon má takzvaně na zadní.

To je přitom jeho klíčová charakteristika. Závodí se totiž ve čtyřech kategoriích. Traktory s náhonem na zadní, traktory s náhonem na všechny čtyři, speciální traktory s odpruženými nápravami a nakonec i tovární malotraktory, které na rozdíl od těch předchozích nevznikaly pod rukama domácích kutilů.

Zámeček a přilehlý areál před třemi lety koupil Slovák Robert Nemcsics.
VIDEO: Exkluzivní prohlídka zámečku Lány u Břeclavi. Nový lesk mu vrátil rytíř

Všechny stroje v každé kategorii startují současně. Podle jednoho z organizátorů Robina Svačiny však tomu tak nebylo vždy. „Hromadný start je novinkou letošního roku. Předchozích jedenáct ročníků závodníci startovali samostatně, měřil se jim čas a vyhrál ten s nejkratším časem. Letos vyhrává jednoduše ten, kdo jako první projede cílovou páskou,“ vysvětluje Svačina. Upozorňuje však, že zatímco podomácky vyrobené traktory čekají kola dvě, traktory tovární výroby pouze jedno.

A jedno kolo jede i nejmladší účastník letošní traktoriády. Jaroslav Špaček startuje sám. Ve své věkové kategorii je totiž jediný. Je mu teprve šest let a už si před jízdou zkušeně prochází trať.

V oboře Soutok je hned několik bambusových polí. Pochutnává si na nich zvěř.
VIDEO: Bambus na Soutoku? Podívejte se, jak se v oboře daří exotickým druhům

Mezi diváky má však svých vrstevníků dostatek. Akce je totiž populární nejen mezi dospělými, ale i dětmi. Ty si zaparkované traktory obdivně prohlížejí, nechávají se vysadit do jejich sedadel, točí volanty a naoko je řídí. „Pojď, já ti budu ukazovat, kam máš jet,“ hraje hru ochotně s chlapcem sedícím v traktoru s vlajkou podivínského klubu domácích traktorů jeho máma. Ta svému potomkovi vysvětluje, z čeho se traktor skládá, kde se jednotlivé části nachází i k čemu závodním traktoristům slouží helma.

Se svým synem nebo spíš kvůli němu je tu i Lukáš Kubošek. „Těšíme se, ale nejvíc malej. Traktory má rád odmalička,“ prozrazuje na svého syna otec.

Poslední den bílé tygřice Charloty v hodonínské zoologické zahradě.
VIDEO: Bílá tygřice opustila zoo v Hodoníně, šelma pochází z nelegálního chovu

Podobně jako mnoho dalších přitom není místní. To potvrzuje také podivínský starosta Martin Důbrava. „Nejsou tu jen Podivínští, ale sjíždějí se sem lidé z různých koutů republiky. Většinou napočítáme od dvou do čtyř set návštěvníků. Vnímáme to jako obohacení života ve městě,“ usmívá se starosta.