Na trati si počíná jako mazák. Ostře řeže jednotlivé zatáčky. Závod v terénu na čas už v minulých letech dvakrát vyhrál. Při dvou účastech. Stoprocentní bilanci chce prodloužit i letos. „Jak to dopadne, uvidíme. Sleduji průběžné výsledky a zatím jsem tak na prvním, druhém místě," říká po dojetí Ondřej Soukup, jeden z patnácti účastníků podivínské traktoriády s názvem Podivínský mazec.

HLAVNÍ JE ZÚČASTNIT SE

Nakonec vyhrává znovu. Své jízdy jede opravdu nadoraz. Přitom oproti profesionálům má v sobotním parném odpoledni jednu velkou nevýhodu.

Na trati na Panském kopci u Podivína nesedí v závodním monopostu, ale v traktoru, který si sám před osmi lety vyrobil. „Jeden strýc mi prodal za pár korun nápravy, další díly jsem sháněl z aut, něco jsem našel v kovošrotu. A začal jsem skládat tento traktor. Jako stavebnici. V práci se prodávalo železo, začali jsme svařovat a vypadlo z toho tohle," ukazuje na svůj stroj instalatér z Trboušan na Brněnsku.

Mezi závodníky, kteří se střídají na trati, je i domácí František Gála. Nevynechal zatím ani jeden ročník. Na startu je už popáté. „Letos se necítím úplně optimálně. Jsem nervózní a špatně řadím. Více si věřím do kopce. Ty můj traktor vyjede všechny," svěřuje se Podivínčan po první ze dvou jízd. Na vítězství nepomýšlí. Hlavní je akci podpořit.

Se zájmem sleduje zápolení traktorů například i Petr Křivánek z Podivína. „Účastním se pravidelně. Obdivuji každého závodníka, který se se svým stojem vydá na trať. Jeden je rychlejší, jeden pomalejší, ale to podle mě není nejdůležitější. Hlavní je, že se všichni dostanou až do cíle," nechává se slyšet muž, který na akci přišel se šestiletým synem Jakubem.

Ten už na předzávodní sraz traktoristů v centru Podivína dokonce přijel na vlastním stroji. „Jízdu v terénu by však asi nevydržel. Je pouze na baterky," usmívá se jeho otec.

LIDÉ JEZDILI I S MODELY

Kromě jízdy v terénu na čas podomácku vyrobené traktory závodí i v couvání s vlečkou a o nejrychlejší a nejpomalejší traktor. Aktivně tráví sobotní odpoledne i návštěvníci. Třeba soutěží v pití piva i limonády na čas. Doprovodný program letos zpestřují také projížďky modelů traktorů na dálkové ovládání. „Zajezdili si s nimi děti i dospělí," uvádí ředitel akce Rostislav Svačina.

Ten si pochvaluje i příznivé počasí. „Lepší je větší horko, než kdyby nám pršelo. Děláme to pořád ve stejném termínu a vždy nám počasí vyjde," říká.