„Sál se v pátek třepal smíchy. Bavili se i aktéři, stejně jako při zkouškách. Bohužel sobotní představení jsme museli zrušit. Jedna z ochotnic přišla o hlas," říká režisér, který na scénu dohlížel také jako zvukař a osvětlovač.

Soubor Podiva má patnáct kmenových členů, Ustohal stál u jeho vzniku před téměř čtyřiceti lety. Od té doby režíroval kolem pětadvaceti představení, v dalších vystupoval přímo na jevišti.

„S touto hrou Antonína Procházky jsme se začali seznamovat už před třemi lety. Konečné nastudování ale protahovaly různé události. Poslední dva měsíce jsme však zkoušeli snad každý den," směje se Ustohal.

V sedmičlenném hereckém obsazení má k dispozici jak zkušené harcovníky, například starostu města, tak mladé ochotníky z Podivína.

„Hrajeme, aniž by nás kdo nutil. Nemáme zájem o slávu, bavíme se tím. Tak by to u ochotníků mělo být," tvrdí Ustohal.

Zásadový muž, který na zkoušce umí vybuchnout a prásknout dveřmi, získal k divadlu vztah už v dětství. Jeho otec i matka byli také amatérští herci. „Jako malý kluk jsem tajně chodil do té samé sokolovny, v níž hrajeme ještě dnes. Schovával jsem se za kulisami a pozoroval rodiče při zkouškách," vzpomíná muž.

Kolika repríz se dočká nová hra v podání souboru Podiva, záleží podle něj na zájmu diváků. „Pokud nás někdo osloví, nebráníme se ani přijet do okolních obcí," dodává.

V Podivíně se chystají ochotníci znovu vystoupit druhý květnový víkend. V sobotu a v neděli. První den je náhradou za zrušené představení a je proto podle divadelníků již vyprodaný.