Do komunálních voleb se tedy Hustopečští žádné odpovědi na svých šest podmínek převzetí nemocnice krajem nedočkají. „Všichni jsou teď před volbami nervózní, bude lepší řešit to s chladnou hlavou až po nich. Ať už dopadnou jakkoliv, je dobré počkat na novou politickou reprezentaci města," řekl Šlapal.

Současně přiznal, že se podmínkami převodu, které schválili zastupitelé Hustopečí, ještě nezabýval. „Dal jsem je odboru k posouzení. Zpracovává právní a ekonomickou analýzu, jaký bude mít převzetí nemocnice za daných podmínek dopad. Než bude nové vedení města, měla by být hotová," uvedl radní Jihomoravského kra­je.

Starosta Hustopečí, který doufal v rychlou dohodu, naopak neskrýval rozčarování. „Myslel jsem si, že se do voleb ještě alespoň jednou sejdeme. Takhle zbytečně ztrácíme čas. Vše se prodlužuje a vzniká zbytečná nervozita, minimálně v nemocnici," uvedl Kuchynka.

Podle něj si nikdo z vedení města nepředstavoval, že kraj podmínky hned bezvýhradně schválí. „Nečekali jsme závazné vyjádření, byli bychom spokojení s ustanovením vyjednávací skupiny a brzkým termínem setkání, abychom 
o podmínkách převzetí mohli jednat. Jestli je vůle na obou stranách, proč se o tom alespoň nebavit? ptal se Kuchynka, který už se o křeslo starosty ucházet nehodlá.

Raději soutěž

Pochybnosti o záměrech kraje s nemocnicí už dříve vyslovilo několik lídrů v Hustopečích kandidujících stran a sdružení. Preferují veřejnou soutěž na pronájem městské nemocnice, do které by se mohly zapojit i soukromé subjekty. „Převzetí Jihomoravským krajem se jeví jako nejsnazší řešení, ale jde 
o rychlost. Nejlepší bude vypsat druhé kolo veřejné soutěže," řekl například za lidovce Pavel Košulič.

Hustopeče spravují nemocnici od roku 2001. Převodem od státu zamezily změně na léčebnu dlouhodobě nemocných. Poslední dva roky se však hospodaření dostalo do minusu, proto začala letos radnice hledat nového partnera, který by provoz nemocnice převzal. Do prvního výběrového řízení se však nikdo nepřihlásil. Ani kraj, nesplňoval část podmínek.

Následně začalo město jednat s krajem o přímém převzetí nemocnice. Mezi podmínkami, které si Hustopečští stanovili, je například zachování stejného rozsahu zdravotnické péče nebo převzetí veškerých obchodních a provozních závazků.