Oznámení o tom přišlo těsně před uzavřením podávání přihlášek zájemců. „Takový postup jsem neočekával. Pan hejtman mě osobně ujistil, že nám ze strany Jihomoravského kraje nic nehrozí. Obstrukce jsou čistě účelové 
a nemají žádný racionální základ," napsal v pátek Břeclavskému deníku v SMS zprávě Kuchynka.

Podle hejtmana je však způsob vypsání výběrového řízení na pronájem nemocnice právně chybný a podmínky soutěže jsou ke kraji i ke krajským nemocnicím diskriminační. Znemožňují jim totiž účast v tendru. „Jihomoravský kraj má zájem na udržení veřejnoprávního charakteru hustopečské nemocnice, která je od roku 2011 součástí krajského memoranda o poskytování zdravotnické lůžkové péče," nechal se slyšet Hašek.

Ožehavé podmínky
- Nový nájemce hustopečské nemocnice musí mít zkušenosti s provozem více než jednoho zdravotnického lůžkového zařízení. To kraj nesplňuje, protože každou jeho nemocnici spravuje jiná příspěvková organizace.
- V uplynulých třech letech nesměla být zdravotnická zařízení uchazeče ve ztrátě.

V podnětu kraj požaduje, aby antimonopolní úřad přezkoumal dosavadní úkony hustopečské radnice týkající se vypsání veřejné soutěže na nemocnici.

Zastaví výběrové řízení?

Kraj zároveň chce, aby antimonopolní úřad předběžným opatřením zastavil tendr pro jeho nesoulad se zákonem. Zadání soutěže by se mělo do budoucna změnit tak, aby se jí mohl účastnit i kraj.

Obálky s nabídkami zájemců se přitom podle starosty Hustopečí odevzdávají již v pondělí. Kuchynka se vyjádřil, že výběrové řízení nemůže nová situace nijak ohrozit. „Nic se na něm měnit nebude," reagoval v pátek.

Starosta dále připomněl, že ÚOHS se v minulosti k podobnému případu pronájmu nemocnice postavil tak, že se jím nebude zabývat, neboť nepatří do jeho kompetence. „Nadále trvám na tom, že naše výběrové řízení není v žádném případě diskriminační 
a ani jinak neférové, jak se snaží veřejnosti prezentovat Jihomoravský kraj," odmítl znovu výklad kraje.

Místostarosta města Libor Sadílek (ODS) doufá, že za této situace nepřijdou ve výběrové komisi o kardiochirurga Jana Pirka. „Jde o nezávislého odborníka a zkušeného manažera. Věřím, že nám zůstane nakloněný," vyslovil se.

Představitelé kraje jednali s Hustopečskými o podmínkách tendru nedávno. Neuspěli. Cílem radnice je podle dřívějšího vyjádření starosty města najít zkušeného a kapitálově silného provozovatele nemocnici.