Stylové růžové pantofle, v nichž teď stojí za výčepem u pípy, vyměnila za vysoké podpatky a ještě vyšší manažerskou pozici. Svůj život během půl roku obrátila totálně naruby. Proč?

„Potřebovala jsem změnu. Dvacet let jsem seděla v kanceláři a posledního půl roku jsem strávila jako žena v domácnosti. Každý, kdo mě zná, ale ví, že jsem to dlouho nemohla vydržet. Jsem žena výzev,“ směje se nová hospodská.

Ladenská starostka Renáta Priesterrathová míní, že si obec odtržením od Břeclavi jedině polepšila.
VIDEO: Dvacet let samostatnosti. Ladná si připomíná odtržení od Břeclavi

Radikální změna oboru působnosti souvisí s jejím synem Vojtou. „Před pár lety u něj byl diagnostikovaný Aspergerův syndrom, což je jedna z poruch autistického spektra. Vím, že to Vojta v životě bude mít kvůli svému hendikepu složitější. Zkouším mu vytvořit podnikatelskou linku, kterou by si jinak asi sám připravil jen těžko," přikyvuje Barbora Korcová.

A pokračuje. „Neříkám, že z něj bude provozní, ale až mu bud osmnáct, může mi třeba moct roztáčet pivo. Vidím ho jako člověka, který to tady v budoucnu bude řídit, i když třeba nebude zrovna obsluhovat lidi. Přičichne k tomu, může pozorovat zpovzdálí a naučit se zvyklosti běžného života. Osahá si to, bude to pro něj povědomé a bude ho to bavit. Je sice autista, ale když mu pomůžeme, je možné ho zařadit do společnosti,“ je přesvědčená Vojtova trpělivá máma.

Areál mateřské školy leží naproti budově školy základní v Masarykově ulici.
Ladenští otevřeli moderní školku. Podívejte se, jak to tam vypadá

Původně přitom chtěla jen před svůj dům v obci, která je součástí Lednicko-valtického areálu, postavit foodtruck a připravovat lidem poctivé domácí langoše. „Shodou okolností se ale nedaleko od nás uvolnily prostory hospůdky. No a mě a partnera napadlo oba projekty spojit,“ vypráví sympatická žena.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Vnitřní prostory hospůdky s kavárnou, které vytápí krbová kamna, budou v provozu hlavně v zimě a při chladném počasí. V létě se pak naplno rozjede provoz foodtrucku s venkovním posezením. Kromě skvělého piva čepovaného moderním způsobem počítá hospodská Bára třeba taky s trhaným masem a oblíbenými langoši.

„Budeme propagovat lokální víno, šikovné lidi a místní překrásný kostel, který je mimo jiné památkou UNESCO. Chceme hosty taky potěšit něčím novým. Koncertem nebo přednáškou na zajímavé téma. Aktuálně kupříkladu o paliativní péči či životě mladých ve velkých městech. Můj sen je jednou uspořádat i přednášku o autismu v rodině, na které by jako mentor přednášel můj syn. Jenže před tím máme ještě pořádně dlouhý kus cesty,“ usmívá se zamyšleně Korcová.

Ladenští s Břeclavskými řeší vlastnictví pozemku v ochranném pásmu ladenského hřbitova, který slouží jako parkoviště.
VIDEO: Přijde Ladná o parkoviště u hřbitova? Patří Břeclavi, která jej prodá

Do Ladné hospůdky zkrátka promítá sama sebe a svůj styl prožívání života. Lehký ho zrovna neměla. „Ale kdo z nás měl nebo má lehký život? Mým mottem je sedmkrát padni a osmkrát vstaň. Po syndromu vyhoření za roky náročné práce je pro mě hospůdka novou krví v žilách. Hrozně se těším na kontakt s lidmi a na úplně jiný styl práce. Ráda budu uklízečkou, výčepní, vyhazovačem, účetní i posluchačem. Ať už to dopadne jakkoli, už jen ta cesta k vlastnímu podnikání za to stála,“ zdůrazňuje provozovatelka nového podniku.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Krýgl s pivem pokládá na jeden z vlastnoručně vyráběných dřevěných podtácků. Stojí na něm: Studené pivo, teplé srdce. Tedy heslo, kterým se v Ladné hospůdce chtějí řídit. „Vítaný je tady každý, všichni jsme si tu rovni. Pokecají si tu babičky i mámy malých dětí. Dobré pivo a něco k zakousnutí si tady může dát třeba parta kamarádů. Chci, aby se tady všichni cítili dobře a vraceli se sem,“ usmívá se roztržitá blondýna, milovnice piva a jedné malé obce v srdci Lednicko-valtického areálu.

NEUNIKLO VÁM? Sbohem, Mikulove. Herec Petr Batěk s novým rokem ukončil provoz penzionu Archa

Herec Petr Batěk se po více jak třech letech rozloučil s Mikulovem, kde provozoval penzion Archa.
Sbohem, Mikulove. Herec Petr Batěk s novým rokem ukončil provoz penzionu Archa