Je chladné ráno. Krajina se začíná pomaličku probouzet a odhazovat závoj noci. Na postávající hloučky lidí dopadají kapičky padající rosy. Městečko ještě povětšinou spí. Před prodejnou jízdních kol ve Velkých Pavlovicích je však rušno. Právě tady mají totiž sraz účastníci akce s názvem Podzimní šlapka. Plíživými kroky se blížím k nim. Zanedlouho mě následuje tamější starosta Pavel Procházka.

„Tuto tradici jsme zahájili loni na podzim. Tehdy jsme otevírali cyklostezku. Letos na jaře se konala Jarní šlapka na zahájení sezony a nyní Podzimní šlapka na její ukončení,“ vysvětluje založení tradice Procházka, jenž během vyprávění popíjí stejně jako většina přítomných šálek voňavého a hlavně horkého svařeného vína.

Desítky nadšenců

Postáváme vedle sebe a pod mlhavým ranním oparem pozorujeme lidi procházející kolem. Někteří přijeli na kolech, jiní se rozhodli ujít trasu po vlastních.

„Během roku se nám podařilo uspořádat spoustu úspěšných akcí. Na mnohých z nich nám příliš nepřálo počasí. Vypadá to ale, že Podzimní šlapka se vydaří,“ usmívá se starosta hledě směrem k nedávno postavené cyklostezce. Právě po ní povede jak čtyřkilometrová, tak i desetikilome­trová trasa.

Prostory okolo prodejny jízdních kol se začínají zaplňovat. Těsně před desátou hodinou, na kterou je naplánovaný pomyslný start, napočítám několik desítek lidí.

„Akci jsme pojali spíše jako vycházkovou s cílem udělat si pěkný sváteční den. Ani neočekáváme, že přijde hodně lidí. Nevím, jak ostatní, ale já se vydám nejspíš delší trasou vedoucí k obecnímu sklepu v Kraví hoře,“ nechává se zlákat Procházka, který si chce v klidu projít všechno nové, co se městu podařilo.

Před první zastávkou, jíž je šlechtitelská stanice, účastníky vítá usmívající se mladá žena. Stůl před ní je plný nejrůznějších odrůd vín. Neřídit, neodolala bych módní Agni.

V přátelském duchu

Spolu se mnou ke stolu s dobře vypadajícími víny pomrkává také Věra Chjabodová z Velkých Pavlovic. „Jsem tady spolu s přáteli, s nimiž tancuji country. Většinou se potkáváme právě při takovýchto akcích. Vybrala jsem si delší trasu. Půjdu tedy až do Bořetic. Těším se na zastávku u rozhledny Slunečná a také na to, s kolika příjemnými lidmi se potkám,“ rozevírá ústa v široký úsměv sympatická tanečnice.

„Letos jsem nechyběla ani na Jarní šlapce a otevírání turistické sezony. To jsem ale pro změnu jela na kole,“ vzpomíná Chjabodová.

Hurónské výbuchy smíchu a neustávající štěbetání. Důkazy, že se ukončování sezony ve Velkých Pavlovicích nese v přátelském duchu. Týž názor sdílí také jedenadvacetiletý Martin Úlehla ze Zaječí.

„Přijel jsem s maminkou, která je tady s přáteli. Ještě nikdy jsem na této akci nebyl. Je to moje premiéra. Líbí se mi tady a nelituji, že netrávím den doma. Alespoň se projdu a něco pěkného nafotím. Myslím si, že uspořádat Podzimní šlapku byl výborný nápad. Celá oblast jižní Moravy je velmi atraktivní pro turisty a pomocí podobných akcí se jich podaří k návštěvě zlákat ještě více,“ zamýšlí se.