Do komunálních voleb zbývá už jen třiapadesát dní. Napínavý souboj o přízeň voličů slibuje i volební klání v Pohořelicích. Kromě jmen, která figurovala i v kandidátních listinách před čtyřmi lety, tam chtějí uspět i členové dvou nově vzniklých sdružení.

„Je potřeba změnu. Ti, co jsou na radnici, jsou tam dlouho. Věcí, které se děly a daly se dělat jinak, je více,“ tvrdí Jan Šenkýř, lídr Sdružení občanů a podnikatelů za lepší Pohořelice, které kandiduje poprvé.

Premiéru bude mít i Občanské sdružení Pohořelice. V jeho čele ovšem stojí ředitelka střediska volného času Monika Janičatová, současná radní města. Minule kandidovala za Moravany, s nimiž se však později v mnoha názorech neshodla. Proto se rozešli. „Naše občanské sdružení má lidem co nabídnout. Z Pohořelic chceme vytvořit moderní trendové město, byť víme, že to nebude lehké období. Na kandidátce máme lidi, kteří nikdy v politice nebyli,“ uvedla.

Naopak na osvědčená jména sází ODS, která bude obhajovat šest mandátů. V čele kandidátky stojí starosta Josef Svoboda. Na dalších místech jsou radní Petr Novák a František Beneš. „Leccos se nám za poslední čtyři roky povedlo, něco i nepovedlo. Hodně věcí zůstalo rozpracovaných,“ poznamenal Svoboda. Na opravu a rozšiřováním kanalizace navázaly opravy silnic, zejména nákladný průtah městem.

„Podařilo se také připravit projekt protipovodňových opatření či získat dotaci na úpravu školy, kde vzniknou tři učebny a nové kabinety. Vybudovali jsme i devatenáct nových bytů,“ vyjmenoval starosta úspěšné projekty.

V dalším období podle něj čeká město hlavně splácení úvěrů, čímž jsou hodně podvázané další investice. Jak říká, bude záležet na tom, jak se podaří získávat další dotace.

Ve hře o přízeň voličů je však v Pohořelicích dalších šest politických uskupení. Moravany letos povede Štěpán Pirnus. Hned za ním je na kandidátce Irena Šťastná, podle níž je cílem strany získat minimálně nynější dva mandáty.

KDU-ČSL má v čele Hanu Mlýnkovou. „Pohořelice nejvíc trápí dát město dohromady po čtyřiceti letech, co se tady nic nedělo. Naší snahou bude také dostat sem zpět střední školu,“ řekla trojka kandidátky lidovců Martin Mlýnek.

Za Sdružení nestraníků opět kandiduje současná místostarostka Štěpánka Rudolfová. Podle ní je ve městě k dořešení ještě spousta věcí. „Naší snahou bude získávání dotací na některé záměry,“ sdělila.

Další místostarosta Vladimír Schovánek je lídrem Volby pro Pohořelice – TOP 09. „Rádi bychom obhájili tři mandáty,“ podotkl Schovánek, který si je vědom toho, že více kandidátek znamená menší šanci na vyšší počet mandátů.

Barvy KSČM bude hájit Petr Hemala následovaný Marií Smejkalovou. Také komunisté chtějí udržet alespoň tři mandáty z minulého období. V polistopadové historii navíc nebyli ani jednou v radě města.

Sociální demokraté chtějí podle své mluvčí Ludmily Hruškové v případě úspěchu zlepšit hospodaření města a snížit zadluženost. Prvním na kandidátce je Bronislav Háje, na druhém místě pak Zdeněk Nipprt, nynější zastupitelé.