Miroslav Přikryl bydlí s rodinou v městském bytě tři plus jedna ve starém paneláku. Stále čeká na možnost jeho odkupu. Zatím marně. Jak říká, domu schází zateplení a další věci, na které nemá město dost peněz.

„Vzhledem k tomu, že tyhle domy nejsou v nejlepším stavu, tak by jejich ceny mohly být nižší,“ domnívá se Přikryl, který stále neví, na čem vlastně je. „Když se na prodej zhruba jednou za čtvrt roku zeptám, odpovědí je mi jen krčení rameny,“ postěžoval si.

Na vlastní náklady se rozhodl alespoň vybourat staré bytové jádro a vyzdít ho. „Mohly se udělat alespoň takové věci jako zateplení a rozvody,“ adresuje svou výtku městu.

„Ty opravy jsou nákladné,“ povzdechl si pohořelický starosta Josef Svoboda. Samozřejmě ví, že lidem se mohou zdát ceny bytů vysoké. Podobné handrkování nakonec provázelo i prodeje jinde, například v Břeclavi.

Pohořelické vedení nabízelo nájemníkům nejdříve byty se sníženou kvalitou. Z celkem třiasedmdesáti bytů jich v první vlně město prodalo osmašedesát. Cena bytu dva plus jedna se pohybovala od 320 do 340 tisíc korun. Tři plus jedničku si mohli nájemníci koupit za zhruba čtyři sta tisíc korun.

Město se navíc snaží nájemníkům vyjít vstříc pravidlem, že z částky získané prodejem dává město dvacet nebo třicet procent následně vzniklým společenstvím vlastníků na opravy privatizovaného domu. „Třicet procent je to v případě, že byty odkoupí v domě všichni lidé, dvacet procent zase, když se nerozhodne sto procent nájemníků. Tyto peníze mohou čerpat po dobu tří let. Je to takový stimul,“ nastínil starosta.

Jedním z nájemníků, který už bydlí ve svém a zvyká si na nová pravidla, je Zdeněk Blecha. Bydlí v paneláku na pohořelickém náměstí Svobody. „Už máme vytvořené společenství vlastníků. Teprve se to rozjíždí. Dáváme dohromady smlouvy na dodávku energií,“ vylíčil.

S dalšími lidmi uvažuje o zateplení domu, samozřejmě pokud se podaří sehnat peníze. Uvažují, že se obrátí s prosbou na dotační program Zelená úsporám nebo program Panel. „Jsou to čtyřicet let staré paneláky, takže jsou potřeba zateplit,“ zdůraznil.

Podle pohořelického starosty se může stát, že z celkem tří set padesáti bytů, které má město ve fondu, některé neprodá. „Třeba ve starších domech vznikly půdní vestavby, na které se získala dotace, a tyto byty musejí být po dobu dvaceti let ve vlastnictví města,“ řekl pohořelický starosta.

Další možností je, že zastupitelé zvolí takovou strategii, že si město některé byty ponechá například pro řešení stabilizace učitelů, nebo zajištění pro město potřebných profesí.

To jsou ovšem vyhlídky do budoucna. Město v současné době připravuje další fázi odprodeje, což se bude týkat třiceti až čtyřiceti bytových jednotek. „Předpokládám, že se rozjede na konci tohoto roku. Na podzim budou volby, pak bude rozhodovat třeba další zastupitelstvo,“ poznamenal starosta.