Sokolovnu mají, pravého sokola ale ani jednoho. Proto teď Pohořeličtí budou muset o budovu, kam si ve volném čase chodí zasportovat desítky amatérů, bojovat v dražbě.
Sokolovna na Tyršově ulici sloužila obci sokolské naposledy před rokem 1948. Dnes sice ve městě působí tělovýchovná jednota s názvem Sokol a asi dvěma sty sportovci, ta ale nepatří pod zastřešující organizaci České obce sokolské.

Sokolové: Dražba bude průhledná


„Protože v Pohořelicích nemáme žádnou naši tělocvičnou jednotu, rozhodli jsme se chovat maximálně hospodárně a budovu bývalé sokolovny jsme dali do dobrovolné dražby prostřednictvím renomované ostravské firmy, která působí na trhu s nemovitostmi,“ sdělila Hana Moučková z České obce sokolské. Forma dražby je podle ní nejtransparentnější možností, jak budovu prodat. „Nemůžeme tak nikomu stranit,“ je přesvědčená.
Starosta Pohořelic Josef Svoboda na středu svolal mimořádné zastupitelstvo. To účast v dražbě, která se bude konat už tento čtvrtek v Ostravě, schválilo.

„Forma dražby se nám sice moc nelíbí. Máme obavy z toho, že by sokolovnu získal nějaký spekulant s vyšší nabídkou. Tělocvičnu ale sportovci z Pohořelic využívají a my nechceme, aby o ni přišli,“ prozradil Svoboda.
Pohořeličtí sice mají jednu větší moderní sportovní halu, ta ale podle starosty plní zcela jiný účel než sokolovna. „Je vhodná na míčové hry. Do sokolovny ale chodí třeba místní ženy cvičit aerobik. Mají tam komornější prostředí s větším soukromím,“ vysvětlil starosta.

Vyvolávací cena za pohořelickou sokolovnu bude ve čtvrtek milion sto tisíc korun. Podle obchodního ředitele dražební společnosti Naxos Vladimíra Kadlečíka se konečná suma může vyšplhat i přes milion a půl.
„Určitou představu o tom, kolik jsme ochotni dát, máme. Zastupitelé nám, kteří do Ostravy jedeme, ale dali důvěru jednat dle vlastního uvážení,“ nastínil včera Svoboda. Přesnou částku, kterou je město ochotné za sokolovnu dát, ale neprozradil.

Ozvalo se asi deset zájemců

 

Podle Kadlečíka se na prohlídky nabízeného objektu dostavilo šest zájemců. „Další tři nebo čtyři se ozvali později. Otázkou zůstává, kolik jich skutečně přijde na čtvrteční dražbu,“ řekl Kadlečík.
Prodeje sokoloven podle něj nejsou ničím neobvyklým. Tělocvičná organizace se jich zbavuje především tam, kde se jí jejich provoz nevyplatí. Do budoucna prý Sokol plánuje prodej několika dalších svých svatostánků.

„Obvykle to je v menších městech a obcích, kde Česká obec sokolská z nájmů často nepokryje ani základní náklady na provoz,“ dodal Kadlečík.
Zájem o objekty sokolů mají podle něj obvykle obce a místní podnikatelé.