Nájemnice Veronika Pižlová čeká stejně jako další desítky Pohořelických na koupi městského bytu. Přestože vedení města na konci září minulého roku slibovalo, že hned po Novém roce už mohou byty změnit majitele, kupci zatím musejí počkat.

„Bydlím v jednopokojovém bytě, tak se ho snažím vyměnit za větší. Sháním dvou nebo třípokojový, protože až bude radnice byty prodávat, určitě ho chci koupit,“ potvrdila Pižlová. Vedení města však zatím nerozhodlo ani o cenách, za které si mohou nájemníci byty pořídit. A tak jí nezbývá než vyčkávat.

„Nyní připravujeme všechno potřebné, aby se nikde nic nezadrhlo. Všechny byty dala dohromady právnička, aby sepsala, jaké jsou velikosti. Nyní je bude ještě obcházet znalkyně, která stanoví jejich hodnotu a prodejní cenu. Nechceme prodej uspěchat,“ uvedl starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Důvodem, proč si pohořelická radnice dává načas, je také to, že nechce skončit jako ta břeclavská. „Zatím jsme nerozhodli, jakým způsobem budeme byty prodávat, ale určitě využijeme služeb nějaké odborné organizace. Protože co víme, zájem o byty je velký. Už před dvěma lety vzešel požadavek od sta procent nájemníků ze dvou domů, které jsme určili k prodeji,“ řekl starosta. „Ale rozhodně nechceme trávit víc času u soudu než na radnici, jak prodej bytů dopadl třeba v Břeclavi,“ dodal.

Tam totiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil vedení města třicetitisícovou pokutu za porušení zákona pro postup, který zvolilo při prodeji městských bytů. Jako zprostředkovatele prodeje vybralo pět realitních kanceláří, ale bez výběrového řízení.

Předběžnou představu o prodejních cenách bytů však radnice má. „Slyšela jsem, že ceny se budou odvíjet od metrů čtverečních. Mělo by to být asi třiašedesát procent z tržní ceny,“ podělila se o své informace Veronika Pižlová, která nyní bydlí na ulici Znojemská.

Město plánuje v nejbližší době prodat byty v sedmi domech. Podle slov starosty se jedná dohromady asi o šedesát bytů, které by měly mít nové majitele. „Jsou to byty od garsonek až po velké třípokojové byty jak v nové, zhruba padesát let staré zástavbě, tak i v jednom starém domě, který v Pohořelicích stojí už sto let,“ popsal nabídku města Svoboda. Prodejem osmačtyřiceti bytů v centru a dalších čtrnácti na okraji města chce radnice pověřit buď realitní kancelář, nebo právníka.

Zkušenosti s privatizací městských bytů mají také v Mikulově a Hustopečích. Tam už jim zbývá pouhá padesátka bytů. „Teď už jsme v poslední fázi prodeje. Dá se říct, že ceny jsme nastavili velmi výhodně, aby lidem zbyly peníze na opravy a rekonstrukce. Dvoupokojový byt tak mohli koupit do dvou set tisíc, třípokojový do dvou set padesáti,“ vypočítával místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.