Devadesátikorunový poplatek za lékařskou pohotovost bude v Břeclavi možná minulostí. Na konci roku totiž vyprší současnému provozovateli lékařské služby první pomoci, tedy břeclavské poliklinice, smlouva. Krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý má představu, že by pohotovost poté přešla pod krajskou nemocnici.

„S největší pravděpodobností bude příjemcem dotace na pohotovost břeclavská nemocnice. Jestli ji bude provozovat ve svých prostorách, nebo si službu nasmlouvá u polikliniky, je na paní ředitelce,“ potvrdil myšlenku Ryšavý.

Hlavním argumentem pro změnu je podle něj fakt, že Ústavní soud před několika lety rozhodl, že povinností kraje je zajištění služby lékařské první pomoci. Takže z logiky věci by ji měl zabezpečit primárně ve svých zařízeních.

Jak ale dodal, zatím tento nápad neschválilo krajské zastupitelstvo. Rozhodovat by o tom mělo ve druhé polovině listopadu nebo v prosinci. Ryšavý předpokládá, že se pro schválení podpora najde.

„Domníváme se, že by měla pohotovost fungovat tak, aby to nebylo horší pro lidi. Poliklinika ji provozuje proto, že jsme měli pocit, že by měla sloužit veřejnosti. Pro nás příliš výhodná není, my na to spíš chronickým způsobem doplácíme. Ale bereme to jako naši reklamu a image,“ reagoval jednatel břeclavské polikliniky Karel Klanica.

Sám se ani neobává úbytku pacientů. „Uvolnily by se nám prostory, které téměř zoufale potřebujeme. Poliklinika doslova praská ve švech a hledáme nové prostory pro ordinace. Pro nás by to neznamenalo žádné negativní důsledky,“ uvedl s tím, že na prvním projednávání se mluvilo také o možnosti zachování pohotovosti v prostorách polikliniky. Jen pod novou správou.

Pacienti tak možná akutní péči najdou na stejném místě. Přesto s velkým rozdílem. Mohou si totiž nechat poplatek darovat od kraje. To u současného provozovatele pohotovosti nemohli a při každé návštěvě zaplatili devadesát korun.

„Co se týče poplatků, to už je politické rozhodnutí a nechám to na nich. Mám ale obavy, že zrovna v této oblasti se poplatek projevil jako vysoce efektivní. V roce, kdy ještě nebyly, jsme ošetřili za rok kolem deseti tisíc pacientů. Když se poplatek zavedl, klesl počet pacientů asi na tři tisíce,“ vypočítal Klanica a upozornil, že tak došlo i k šetření peněz z veřejného pojištění, tedy nás všech.

Ryšavý je ovšem přesvědčený, že pokud by lidé chtěli pohotovost zneužívat, udělají to kdekoliv a kdykoliv.

Přestože má poliklinika smlouvu pouze do konce roku, Klanica připustil, že pokud by ještě neměl kraj uzavřeny nové smlouvy, jsou ochotní i první týden v novém roce pohotovost zajistit.

„Uvítala bych, kdybychom poplatek na pohotovosti nemuseli platit. Na jednu stranu je to dobře, ale je skutečně možné, že by toho lidé také zneužívali. Vždycky se někdo takový najde, kdo si řekne, že nestihne jít dneska k lékaři, tak místo toho zajde na pohotovost,“ zamýšlela se Zdeňka Jakubíková z Břeclavi.