Na život bez lékařské pohotovosti si pomalu zvykají lidé v Mikulově. Od ledna jej radnice kvůli zvýšeným peněžním požadavkům Domu zdraví zrušila. Ohlasy lidí svědčí o tom, že jim pohotovost bude spíše chybět.

„Já jsem naštěstí celkem zdravá, takže tuto službu nepotřebuji. Ale určitě není v pořádku, že je zrušená. Mikulov je poměrně velké město a myslím, že jeho občané pohotovost potřebují,“ domnívá se například Ludmila Hřibová.

Podobně mluvili i další oslovení. „Myslím si, že v dnešní době se spousta peněz investuje do daleko méně důležitých věcí, než je tato služba. Pro vedení města by mělo být prioritou to, aby se občané cítili dobře,“ stěžovala si také jednašedesátiletá Jitka Plesz.

Na radnici to vidí ale jinak. „Žádné dramatické ohlasy jsem nezaznamenal. Spíše drobné výstřelky odlehčené formy. Ale po padnutí konečného rozhodnutí teprve lidi informujeme prostřednictvím zpravodaje a internetu. Oznamujeme jim jednak, že pohotovost končí, ale i kam se mohou obracet,“ uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Přestože si většina oslovených lidí přála zachování pohotovosti ve městě, málokdo ji opravdu využíval. „Drželi jsme ji tu hlavně kvůli turistům. Návštěvnost i tak byla asi tři klienti denně a většina z nich stejně musela odjet do Břeclavi. Tím pádem pohotovost pozbyla základního významu,“ vysvětlil starosta.

Mikulovská pohotovost byla jediná v jihomoravském kraji poskytovaná mimo nemocniční provoz. Svým vybavením ale nemohla stačit pro všechny druhy případů. „Naše pohotovost nebyla vybavená rentgenem a chyběla i další zařízení. Proto se velmi často stávalo, že lidé po konzultaci na mikulovské pohotovosti pokračovali do Břeclavi,“ ozřejmil Koštial.

Mikulovská radnice však nehodlá nechat pacienty zcela na holičkách. Již nyní ve spolupráci s tamními lékaři sestavuje nový systém péče o pacienty vyžadující lékařskou službu první pomoci. „Lékaři by se měli ve většině případů o lidi postarat i na zavolání. Proto vytváříme systém telefonních čísel a dostupnosti lékařů. Pomoct by měla i sanitka, která slouží pro přepravu pacienta na lékařskou pohotovost do Břeclavi,“ nastínil starosta nová řešení problému.

Již před šesti lety se rozloučili s pohotovostí i v Pohořelicích. Lidé si podle starosty na její absenci bez problémů přivykli. „Žádné větší stížnosti jsme neměli. Lidé si zvykli. Teď už to nikomu ani nepřijde,“ myslí si starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Přesto se najdou i jiné názory. „Lidé zrušení pohotovosti dost pocítili. Obzvlášť když tu teď žádná kolem není. Musíme jezdit až do Brna,“ stěžovala si Libuše Benešová.

Ztráta mikulovské pohotovosti se podle Svobody Pohořelických příliš nedotkne. Většina pacientů prý totiž jezdí do Hustopečí nebo do brněnských zařízení. „Mikulovskou pohotovost využívali nejčastěji návštěvníci kempu v Pasohlávkách, když se jim udělalo třeba nevolno,“ uvedl starosta.

PETR KLUSKA