„Pokud nás něco náhle potká, budeme pak otravovat někoho ze sousedů?“ ptá se Krištofová. Jak říká, lékař je taky jen člověk a nebude čekat například na zavolání večer.

Jinak vidí situaci mikulovský zastupitel Jiří Matuška. Je toho názoru, že je třeba směřovat k občanské péči o své zdraví. „Tedy více tlačit na to, aby lidé měli své osobní lékaře, na které by se měli obracet,“ míní.

Pro opravdu vážné případy podle něj slouží plně funkční rychlá lékařská pomoc. A lidé, kteří mají vlastní auto, mohou využít pohotovostí v Břeclavi a Hustopečích. „Když jsou mnozí schopní jezdit pro minimální nákupy, tak pro své zdraví by měli auto také použít,“ konstatoval Matuška.

Nízká návštěvnost

Po zrušení lékařské služby první pomoci v Mikulově se vedení tamní radnice snažilo najít jiné řešení, jak lidem zajistit co nejlepší zdravotní péči.

„O zrušení pohotovosti rozhodli zastupitelé především z důvodu její nízké návštěvnosti zejména poté, co každý musí zaplatit devadesátikorunový poplatek. Určitou roli hrál také nedostatek finančních prostředků a v neposlední řadě i odborné stanovisko lékařů. Občané byli zvyklí, že tuto služby měli po ruce, ale věřím, že se nové situaci dokážou přizpůsobit,“ hodnotí místostarostka Ilona Žižková Vágnerová čin radnice, který mezi obyvateli města vyvolal vlnu nevole.

Místostarostka se pustila do jednání s lékaři a lékárnami o možnostech prodloužení pracovní doby, což se v některých případech podařilo. „V pondělí mohou občané v podvečerních hodinách navštívit doktorku Janoškovou, v úterý má odpolední službu doktorka Horová a doktor Pluháček. Ve středu ordinuje do osmnácti hodin doktor Pavelka,“ vypočítala Žižková Vágnerová.

Pro dětské pacienty se lékařská péče v Mikulově nemění. „Dětská pohotovost v Mikulově nebyla ani v předchozích letech. „Nejbližší dětská pohotovost je i nadále dostupná v Nemocnici Břeclav, popřípadě ve Fakultní nemocnici v Černých polích v Brně. Navíc rodiče malých pacientů mají na mě i na doktora Zdeňka Poláčka telefonní čísla a vědí, že s námi v náhle vzniklých akutních případech mohou stav svých dětí telefonicky zkonzultovat,“ uvedl dětský lékař Milan Poláček.

Jedna z lékáren prodlouží pracovní dobu

Představitelé mikulovské radnice jednali po zrušení lékařské služby první pomoci o možnostech prodloužení provozní doby i s lékárnami. Lékárny na Domě zdraví a Camellia tuto službu bohužel nemohou poskytnout, ale lékárna U Lva navrhla prodloužení otevírací doby v úterky a středy do šesti hodin odpoledne.

„Dohodli jsme se s paní místostarostkou, že po dobu dvou měsíců nabídneme pacientům prodlouženou provozní dobu. Po této zkušební době situaci společně s vedením města vyhodnotíme a uvidíme, zda je o tuto službu zájem. Pokud ano, zachováme prodlouženou otevírací dobu i nadále, případně můžeme uvažovat o jejím rozšíření i na jiné dny,“ řekla Jana Kopřivová z lékárny U Lva.

JIŘÍ ŠEVČÍK
KRISTÝNA MICHNOVÁ