„Bylo kolem poledne a stál jsem v autě na parkovišti za supermarketem v centru Břeclavi. Viděl jsem starší ženu, která volala o pomoc. Měla špinavou kabelku a naříkala, že jí zloděj vzal peněženku s doklady a penězi. To už jsem neváhal a vydal se utíkajícího chlapa v riflích a černé bundě pronásledovat," popisuje dramatickou situaci, která se stala letos v lednu, sympatický zachránce.

Jankovič využil toho, že měl auto a nenechavci nadjel. Neváhal ani projet zákazem vjezdu. Šlo totiž o situaci krajní nouze. „Rychle jsem couvl a ve směru, kam zloděj utíkal, jsem se vydal, abych mu zkřížil cestu. To se mi povedlo, vyskočil jsem z auta a spustil na něj, odkud má peněženku, co právě prohraboval. Prý ji našel. Pak zase tvrdil, že mu ji ta paní dala. Překvapil jsem ho, takže ani neodporoval, když jsem volal policii a usadil ho na lavičku. Pak se sice vzpamatoval a chtěl zmizet, ale do příjezdu policistů jsem ho udržel na místě. Trvalo to asi pět minut," vzpomíná Jankovič na chvíli, kdy minuta trvala jako celá hodina.

Jaroslav Jankovič si za svůj hrdinský čin vysloužil veřejné poděkování. Známá firma

Pro policii byl šedesátiletý bezdomovec pocházející ze Slovenska známá firma. V Břeclavi už totiž žije více let a nekradl tu poprvé. Břeclavští strážci zákona podali na muže návrh na vzetí do vazby, čemuž soudce vyhověl. Nenapravitelného recidivistu tak Jankovič poslal za mříže. Přesto se nebojí a podobně by zareagoval znovu.

„Všechno se to seběhlo hodně rychle a spontánně, ale šel bych do toho klidně znovu. To, že okradl starou paní, mě hodně naštvalo. Bylo to neuvěřitelné zlé, kruté a podlé," je přesvědčený šestatřicetiletý Jankovič, který se živí jako dělník.

Zloděj si počínal opravdu zákeřně. V obchodním centru osmaomsdesátiletou důchodkyni požádal o drobné. Ta mu je v dobré vůli dala, aniž by tušila, že tím na svou peněženku upoutala zlodějovu pozornost.

Když na bezbrannou stařenku potom muž na parkovišti za obchodním centrem zaútočil, nezbývalo jí než křičet. Kriminálník ji tak povalil na zem, vytrhl kabelku z ruky, vzal peněženku a dal se na útěk. Stařenka na svou dobrotu doplatila pohmožděninami a oděrkami.

„Tou dobou bylo na frekventovaném parkovišti celkem dost lidí. Jedna paní v autě i zastavila, ale pak se zas rozjela pryč. Necítím se ale jako hrdina, prostě jsem jen rychle zareagoval. Překvapení to ale bylo i pro mou rodinu," usmívá se otec dvou dětí.

Jaroslav Jankovič si za svůj hrdinský čin vysloužil veřejné poděkování.

Týden po události zachránce navštívila dcera napadené důchodkyně, která poděkovala alespoň symbolickým darem. Nyní se hrdina dočkal i oficiálního ocenění jeho činu od břeclavských policistů a pojišťovny Allianz.

Jejich společný projekt Pomocná ruka zákona totiž chce odměňovat statečné jedince, kteří nejsou vůči bezpráví kolem sebe lhostejní. Kromě čestného certifikátu dostal hrdina i mobilní telefon, s nímž může v podobných situacích opět volat policii, záchranku či hasiče.

„Bral jsem to normálně. Řekl jsem to jen doma rodině, nijak jsem se tím nechlubil. Když teď vidím ty všechny kamery a foťáky, asi z toho bude ještě pozdvižení," bere s nadhledem i přebírání darů.