Trojice mužů čelila obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud stíhání zastavil kvůli promlčení. Postupně se incident z dob komunismu dostal až k Nejvyššímu soudu. Ten rozhodl, že promlčecí lhůta v tomto případě neplatí .
Břeclavský soud ho musí znovu projednat v jiném složení senátu. „Hlavní líčení mělo být už třináctého záři. Museli jsme ho ale odvolat, a bude se tak konat až v říjnu,“ uvedla soudkyně Helena Slunská.

Masařík měl v květnu před pětatřiceti lety čekat na rakouské straně přechodu Mikulov–Drasenhofen na manželku, která se vracela z návštěvy v Brně. Vojín základní služby Josef Šoustek ho vylákal na území Československa. Zdeněk Palásek a Lubomír Kratochvíl z oddělení pasové kontroly zablokovali služebním autem Masaříkovo vozidlo. Když vystoupili z auta, emigrant se zalekl a začal utíkat. Šoustek jej výstřely ze samopalu zasáhl do kotníku a stehna, ovšem už na rakouské straně hranice.

Trojice pohraničníků pak Masaříka vtáhla zpět do Československa, kde ho čekalo obvinění z pokusu o vraždu a osmiměsíční vykonstruované trestní stíhání.