Maminka zemřela ve středu v noci. Protože měl bratr asi na čtrnáct dní odlétat v pondělí do zahraničí a my jsme chtěli, aby se pohřbu také zúčastnil, rozhodli jsme se nechat ji pohřbít o víkendu. Volala jsem do břeclavského Pohřebnictví Kelemen. Tam mě však odmítli.

S takovou nepříjemností se v těžkých dnech, kdy ztratila blízkého člověka, musela vyrovnávat žena z Moravské Nové Vsi, která si raději nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná. Chování pohřebnictví ji nemile překvapilo.

„Do Pohřebnictví Kelemen jsem volala okamžitě, bez rozmýšlení. Měla jsem s nimi dobré zkušenosti, protože nám vybavovali jak pohřeb otce, tak i sestřina syna. Poté, co mě odmítli, jsem hned do telefonu říkala, že nechápu, co je to za služby. A paní na druhém drátě mi sdělila, že jejich zaměstnanci zkrátka o víkendu do práce jít nechtějí,“ překvapila žena odpovědí, které se jí dostalo.

Jak poznamenala, pohřbívání o víkendu považovala za zcela běžnou věc. „Sdělili mi, že v žádném případě. Že v sobotu a v neděli zkrátka nepohřbívají. Ani když jsem jim vysvětlila důvody, tak nesvolili. Sobota by byla prý možná jen v tom případě, kdyby byl ochotný maminku na poslední cestu vypravit farář. To by však šlo o církevní pohřeb, o kterém jsme ale neuvažovali,“ vysvětlila.

Dokonce jí bylo jedno, v jaké pohřební síni a kde by se obřad konal. „Maminka je původem z Hrušek a tam stejně žádná není. Já rozumím tomu, že chtějí mít volno i zaměstnanci v pohřebnictví. Pokud chci ale na pohřeb někoho blízkého přizvat rodinu, musím se snažit přizpůsobit i jim s ohledem na jejich práci a podobně,“ myslí si žena.

„Hledala jsem nějaké východisko. Nakonec mi ho nabídla Pohřební služba Pelikán. Se sobotou mi vyšli vstříc. V neděli prý ale taky obvykle nepohřbívají,“ dodala.

Podle slov majitelky Pohřební služby Kelemen Olgy Kelemenové se však o víkendu zpravidla nepochovává jen v Břeclavi. V okolních obcích ano. Což ale nedávná zkušenost ženy z Moravské Nové Vsi příliš nepotvrzuje.

„O víkendu běžně pohřbíváme. Ne však v Břeclavi, protože naši externí zaměstnanci, tedy Sbor pro občanské záležitosti, jenž se stará o hudební doprovod, chtějí mít volno. Pracují totiž každý všední den. O víkendech se po domluvě konají obřady v obcích. Je to tak dané už alespoň dvacet let,“ bránila se Kelemenová.

Nespokojená pozůstalá podle ní měla rozhodně přijít osobně. „Snažíme se lidem vyhovět. Nejsem si vědomá, že bychom v poslední době někomu nevyšli vstříc,“ zamyslela se.

Pro majitele Pohřebnictví Pelikán je, jak tvrdí, pohřbívání o víkendech běžnou věcí. „K naší práci to patří. Nikdo si nevybíráme, kdy chceme z tohoto světa odejít. Když někdo zemře, nedá se pohřeb odkládat. Snažíme se vyjít vstříc pozůstalým. Musíme se přizpůsobit tomu, odkud musejí na obřad přicestovat, jak to mají s prací a podobně,“ nechal se slyšet Zdeněk Pelikán, Jak však přiznal, v neděli se konají spíše církevní pohřby. Občanské jen výjimečně.