Výměnu pohřební služby v Moravské Nové Vsi ovládly emoce. Polovina obyvatel křičí, že radní vybrali v soutěži o pronájem smuteční obřadní síně dražší firmu. Druhá část lidí se zase těší na kvalitnější služby.

Pelikán: Budou si diktovat ceny

Nejhůře nese situaci Zdeněk Pelikán, který musí po sedmnácti letech smuteční síň opustit. „Třicátého června to tu musím vyklidit. Je mi padesát sedm let a myslel jsem, že do důchodu tu už vydržím a pak předám řemeslo synovi,“ kroutí hlavou Pelikán. Na popud obce si pořídil na splátky pohřební vůz. Teď neví, za co jej splatí.

Tvrdí, že konkurenční firma Kelemen, která soutěž vyhrála, chce za stejné služby mnohem více peněz. „Byl jsem jejich jediná konkurence. Zlikvidovali mě a teď si budou diktovat ceny,“ řekl.
Starostka Jana Krutáková ale výběr radních obhajuje. Firma Kelemen má podle ní celistvější nabídku. „Služby společnosti Kelemen zřejmě budou dražší. Slyšela jsem, že průměrný pohřeb se prodraží o tři tisíce. Myslím ale, že za komplexnější a moderní služby to stojí,“ vysvětlila rozhodnutí radních starostka.

Dodala, že v posledních letech se k ní na Pelikána doneslo několik stížností. Mnohým vadí například špatný stav obřadní síně. Olga Kelemenová přitom slibuje, že dá síň do pořádku. „Po dohodě s obecním úřadem se budeme podílet na opravě budovy a také interiér chceme zvelebit,“ uvedla Kelemenová.

Díky za pohřeb poslali do novin

Někteří lidé ale namítají, že jim Pelikánovy služby vyhovují. „Když jsme pohřbívali maminku, dokonce jsem mu dala poděkování do novin. Byla jsem spokojená se zařízením pohřbu i skvělým přijetím. Navíc u Kelemena bych za stejné služby dala o čtvrtinu víc,“ nechala se slyšet Zdeňka Hrušecká.
Kelemenová míní, že ceny se o tak horentní sumy lišit nebudou. „Zda jsou naše ceny vyšší, je relativní, záleží na kvalitě a spokojenosti zákazníka. Naše práce se nedá dělat pro peníze. Navíc nemáme problém se dohodnout na splátkách a vyjednaná faktura za pohřeb zahrnuje opravdu vše a není to na třech dokladech,“ podotkla.

Dodala, že do soutěže o pronájem nešla proto, aby Pelikána připravila o práci. „Region dobře znám, a než by soutěž vyhrál někdo z jiného regionu, který by tu nastolil nekalé praktiky, jaké se vyskytují v Čechách, přihlásili jsme se my,“ vysvětlila své pohnutky. Čí služby jsou lepší a zda s její firmou budou lidé spokojeni, podle ní ukáže čas.
Pelikán zatím přemýšlí, co bude dělat dál. „V mém věku mě nikde nezaměstnají. Psychiku mám na dně,“ konstatoval.