„Ženy starší devětašedesáti let, klientky Všeobecné zdravotní pojišťovny, na které se již nevztahuje vzhledem k věku nárok na preventivní vyšetření v rámci plošného mamografického screeningu, mohou přijít s žádankou s diagnózou preventivní mamografie. Na žádanku je třeba uvést poznámku Akce VZP,“ vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Polikliniky Břeclav Vít Havel.

Žena, která akce využije, si vyšetření uhradí jako samoplátkyně v evidenci mammocentra břeclavské polikliniky a s dokladem dostane na jakémkoliv přepážkovém pracovišti Všeobecné zdravotní pojišťovny zpět čtyři sta korun. „Cena mamografického vyšetření je běžně 642 korun,“ sdělil Havel.

„Starší pozvané ženy měly mnohem větší zájem o absolvování mamografického vyšetření než ženy mladší a navíc výsledky prohlídek ukázaly, že i u žen starších devětašedesáti let je záchyt karcinomu prsu významný a jeho včasné odhalení má vliv na úspěšnost léčby,“ vysvětlil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák a dodává: „Předpokládáme, že mamografii v letošním roce absolvuje a o příspěvek požádá až třicet tisíc žen v kategorii nad devětašedesát let. Na tento účel jsme vyčlenili pět milionů korun.“

Mamografický screening je z veřejného zdravotního pojištění hrazen v souladu s vyhláškou o preventivních prohlídkách ženám od pětačtyřiceti do devětašedesáti let, a to jedenkrát za dva roky. Vyšetření ženy absolvují na základě doporučení praktického lékaře nebo gynekologa. Z těchto důvodů bude Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívat starším ženám na vyšetření z fondu prevence, který je, mimo jiné, určen právě na úhradu péče nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.