O rozruch se postarali polští cestující snažící se přejet hranici směrem na Moravu. „Pracujeme dvacet hodin denně, kdy pracujete vy, že máte čas dělat tady takové nesmysly?“ pokřikovali Poláci. Když začali napadat kameramany a fotografy z médií, vložila se do sporů policie. „Je to ohlášená akce, která probíhá na několika přechodech,“ ubezpečoval policisty aktivista z hornorakouského sdružení Atomstopp Roland Eggen.

Silnici těsně před českou celnicí spolu se třemi kolegy ve žlutém oblečení zatarasil auty a rozvinul na ní transparenty. „Česká republika v případě Temelína porušila dohodu z Melku. Chceme, aby Národní rada podala na Česko mezinárodní žalobu,“ vysvětlil přítomnost protestujících v Reinthalu, Schrattenbergu a na dalších osmi přechodech s Rakouskem.

„Takové akce na hranicích mi přijdou zbytečné. Stejně o všem rozhodnou politici, tihle aktivisté nic nezmůžou,“ mínil Rakušan Vávra Jerich, který odstavil auto na parkovišti a odevzdaně čekal, až aktivisté blokádu ukončí. Od třetí do čtvrté hodiny odpoledne se před hranicemi nakupilo na třicet osobních aut a dodávek a jeden autobus.

Někteří cestující se snažili protestující přemlouvat, aby je pustili. Ti byli ale neústupní. Projet se podařilo jen rodině spěchající z Česka na vídeňské letiště a muži s vážným srdečním onemocněním. „Chápu vaše rozčílení, ale je to pro dobrou věc a potrvá to už jen půl hodiny,“ přesvědčoval stále více se rozčilující Poláky Eggen.

Mezi řidiči ale nebyli jen ti, kteří se na aktivisty zlobili. Jedna z rakouských rodin se rozhodla z auta vystoupit, vzít do rukou žluté transparenty a přidat se k protestům. „Jsme také proti Temelínu. Nikdy jsme na žádném protestu nebyli, ale dnes se rádi přidáme,“ hovořil za pětičlennou rodinu Kainz Bernmard. Podle organizátorů protestu nejsou takové spontánní projevy příznivců ojedinělé, často k nim dochází na jihočeských hranicích.
Včerejší protest zřejmě nebyl poslední. „Chceme pokračovat, dokud Národní rada nepodá mezinárodní žalobu. Jestliže tak učiní zítra, žádná blokáda už nebude,“ deklaroval Eggen.
Přesně ve čtyři hodiny odpoledne rozdal s kolegy zájemcům informační letáčky, svinuli transparenty, odstranili z aut barevná loga Atomstoppu a uvolnili silnici.