Pokud by se příběh o šťastně nalezeném Martinu Plodkovi dostal na filmová plátna, v závěrečných titulcích by se našly stovky Břeclavanů a lidí z okolí.

Do několikahodinového pátrání z minulého víkendu se kromě desítek policistů a záchranářů, houfně zapojili i obyčejní lidé, kteří se o mimořádné akci dozvěděli z médií. Záchranáři si pochvalují, že obyvatelé břeclavského okresu reagují téměř na každou žádost o pomoc. Ať už jde o dopravní nehody nebo hledání pohřešovaných lidí.

„V Martinově případě nám někteří volali, že by se chtěli do pátrání zapojit. Jiní se do toho pustili rovnou sami. Jsme rádi. Vždy pomůže třeba jen když se porozhlédnou okolo domů nebo ulice, kde bydlí,“ řekla mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.

Jako by přitom popisovala nedávný případ. Přesně takhle nakonec objevila žena z Poštorné pohřešovaného chlapce. Zatímco záchranáři prohledávali celou Břeclav, město sledovali z vrtulníku i člunu na řece Dyji, žena vyšla před dům a po chvíli se skláněla nad blonďatým klukem.

„O pátrání po Martinovi jsem slyšela v rádiu,“ líčila potom přivolaným policistům.Reakce vzbuzují rovněž žádosti o spolupráci při vyšetřování dopravních nehod. Na internetu se někdy objevují i několikrát do měsíce.

Šance klesá

Lidé mohou pomoct například s objasněním nehody, která se odehrála dvaadvacátého srpna před čtvrtou hodinou odpoledne na křižovatce ulic Kapitána Jaroše a Za Kasárnami v Břeclavi. Na místě se střetla Škoda Octavia s cyklistkou ve věku čtyřicet až padesát let. Žena, jež ignorovala, že řidič měl přednost, se po srážce zvedla a odjela.

„U starších nehod klesá šance, že se někdo ozve. Přesto jsou lidé aktivní u takových událostí. Stává se, že se ozvou i ti, již se k nehodě dostali v momentě, kdy je tam sanitka. Jsme jim za informace vděční, ale mají pro nás menší význam. Potřebujeme hlavně poznatky, které napoví, jak k události došlo,“ sdělila mluvčí.

Informace o zájmu lidí působí v kontrastu se všudypřítomnou lhostejností paradoxně. Psycholog Jiří Brančík však překvapení odmítá.„Ačkoliv lidi neustále ubíjí řada věcí, včetně různých tragédií a politiky, pořád jsou citliví. Vnímají, když se někomu někde stane nehoda nebo nespravedlivost,“ vysvětloval Brančík pro Břeclavský deník. A čím menší obec, tím jsou podle něj lidé činnější. Vzájemně se totiž více znají.

Uznávaný odborník potvrdil, že nejvíce vzruchu způsobí zpráva o hrozícím nebezpečí pro dítě. Taková informace dokáže vyvolat „mobilizaci“ dobrovolníků.

„Tam není problém, aby lidé byli aktivní a nezištní. Třeba případ zesnulé Aničky z Prahy musel otřást každým,“ vzpomněl psycholog událost z minulého roku, kdy pátráním žila celá republika.

Naopak nikdo se zatím neozval ohledně pátrání po pětašedesátiletém Josefu Kachyňkovi z Velkých Bílovic. Pohřešovaný muž, jenž pravidelně jezdil do Břeclavi, zmizel před měsícem.