Na přímý dotaz Břeclavského deníku to potvrdil sám Klimus. „Je tomu tak. Ve středu odpoledne bude v zasedací místnosti břeclavské radnice ustanovený nový vedoucí územního odboru Břeclav," uvedl v pondělí Klimus.

Kdo ho od prvního července nahradí, k tomu se nechtěl vyjadřovat. Jméno neprozradil ani šéf jihomoravské policie Leoš Tržil. „Vyjádřím se až ve středu," vzkázal lednický patriot.

Podle dobře informovaného zdroje má mít policisty na Břeclavsku nově „pod palcem" dosavadní zástupce vedoucího územního odboru Brno-venkov Marian Žák. Na břeclavské radnici budou u jeho jmenování přítomní také starostové všech města a obcí v okrese se služebnami obvodních oddělení.

Klimus pro změnu o den později, tedy ve čtvrtek, převezme funkci policejního šéfa v hodonínském okrese. „Je to jednoduché, kolega z Hodonína požádal o odchod ze služebního poměru do civilu. A krajský ředitel mě požádal, jestli bych uvolněnou pozici nevzal. Po zvážení všech pro a proti jsem si řekl, proč ne. Je to pro mě nová výzva. Beru to jako další krok v mé policejní kariéře," komentoval Klimus blížící se přestup.

Za trest? To ne

Že by musel do Hodonína za trest, to někdejší vedoucí obvodního oddělení v Hustopečích odmítl. „Rozhodně nejde o žádný vynucený krok. Podobných výzev už jsem přijal několik, nikdy jsem se nebál nových útvarů. Beru to jako něco, co mě posune dál. Není to v žádném případě tak, že by mně v Břeclavi, jak se říká, hořela půda pod nohama a musel bych odcházet. Podobné spekulace se asi objeví, ale nic pod čarou tam opravdu není," ujišťoval Klimus.

Je přesvědčený o tom, že jeho nástupce bude mít v Břeclavi na co navázat. „Územní odbor předávám ve velmi dobré kondici. Rozjeli jsme celou řadu nových věcí. Myslím si, že se nám podařilo pozvednout spolupráci mezi službou kriminální policie a vnější službou. Velmi dobře je podle mého názoru nastavená také souhra mezi týmem kriminalistů z břeclavského oddělení a sousedy z Rakouska a Slovenska," vyjmenoval Klimus nejvýraznější změny, za nimiž si stojí.

Zdroj blízký břeclavské policii si ovšem nemyslí, že by osoba okresního šéfa měla na chod policie v regionu zase takový vliv. „Upřímně, podle mě je v podstatě jedno, kdo tam sedí. Samozřejmě, že jeho rozhodnutí mají vliv na to, jak fungují jednotlivá oddělení. Dopad na celkovou funkčnosti policie v regionu je ale minimální. Každý policista ví, co má dělat. Povinnosti jsou jasně dané ze zákona a nařízení ministerstva vnitra," řekl bývalý policista, který chtěl zůstat v anonymitě. Jeho jméno ale v redakci známe.