Krádeže, internetové podvody, ale třeba i domácí nebo sousedské spory. O tom všem se v Lednici mohou poradit lidé na nově otevřeném bezpečném kontaktním místě zřízeném policií. Takzvaný Pol Point je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Stačí zazvonit, ohlásit se, vstoupit do místnosti a vyčkat na online spojení s policejním operátorem.

Podobných Pol Pointů je v Česku už sedmatřicet. Ten v srdci Lednicko-valtického areálu je na Moravě vůbec prvním.

Lednice je turisticky vytíženou lokalitou, kde se po celý rok pohybuje velké množství lidí. Pol Point má být kontaktním místem pro občany směrem k policii při řešení jejich záležitostí nebo nahlašování nejrůznějších událostí,“ sdělil šéf policistů Leoš Tržil.

Zimní stadion v Břeclavi.
Zimák v Břeclavi pod UNESCO? Ve hře je změna hranic Lednicko-valtického areálu

V Lednici je sice policejní služebna, ovšem žádné obvodní oddělení. „Proto jsme se rozhodli, že jeden z Pol Pointů bude právě tady. Na jižní Moravě pak plánujeme vybudování aspoň sedmi osmi podobných míst,“ prozradil Tržil.

Myšlenka ke vzniku Pol Pointů se zrodila ve Středočeském kraji. Jejím autorem je tamní ředitel Václav Kučera. „Za poslední rok jsme měli více než třináct set oznámení, což je hodně. Předcházející rok to bylo něco přes devět stovek. Je tedy vidět, že jsou Pol Pointy stále více využívané,“ porovnával Kučera.

První Pol Point na Moravě otevřeli policisté v Lednici.První Pol Point na Moravě otevřeli policisté v Lednici.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Smyslem Pol Pointů není nahrazovat práci policistů, ale vytvořit bezpečné místo, kde se lidé mohou spojit s centrem oddělení příjmu trestních oznámení, které sídlí v pražské Zbraslavi. Připojený je na něj i ten lednický.

Operátor, který s oznamovatelem hovoří, pak vyhodnotí, zda je kupříkladu nutné zalarmovat nejbližší hlídku. „Řada terminálů funguje například uvnitř obecních úřadů. Systém Pol Pointů umožňuje lidem také podat oznámení třeba z domova. Pokud je například oznamovatel cizinec, jsme domluvení se soudními tlumočníky,“ vysvětloval Kučera.

Velkou výhodou oznámení provedených v Pol Pointu je třeba i to, že není nutné výpověď opakovat. Momentálně je tady možné se navíc spojit kupříkladu s pracovníky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. V plánu je i možnost kontaktu na dálku s úřady.

Z otevření nového terminálu má radost i vedení Lednice. „Kdysi jsme tu měli oddělení, teď je tady jen služebna. Jsme proto rádi, že se zrovna u nás otevřel první Pol Point. Spolupráce s policií u nás vždy dobře fungovala a věřím, že tohle místo uleví jak nám, tak i turistům, kteří nebudou muset složitě zajíždět do Břeclavi,“ nechal se slyšet starosta Stanislav Straškrába.