Zatím se podle Rendlové opatření na německo-rakouských hranicích na jižní Moravě příliš neprojevilo (víc si přečtěte ZDE). „Devět Syřanů přijelo z Rakouska vlakem do Břeclavi, další tři jsme našli v Mikulově při kontrole autobusu z Vídně," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Cizinci byli zajištěni. Policie ověří jejich totožnost. Pokud žádají v Maďarsku o azyl, budou propuštěni s tím, že by se měli vrátit zpět do Maďarska. Většinou ale tito cizinci cestují dále do Německa. Zda měli doklady, policejní mluvčí neupřesnila.

Po zavedení kontrol na německo-rakouských hranicích na vývoj zareagovala také česká cizinecká policie, která okamžitě povolala do služby 200 policistů. Posílili hlídky na hranicích s Rakouskem, na jižní Moravě například v Břeclavi a Mikulově.

Za uplynulých sedm měsíců letošního roku se v meziročním srovnání zvýšil příliv běženců do ČR zhruba o 109 procent. Od ledna do srpna jich policie v ČR zajistila 6092, což je o 3214 běženců více než ve stejném období loňska. Většinu z nich tvoří Syřané prchající před válkou.