Desítky zaparkovaných aut před břeclavskými obchodními středisky často lákají zloděje. Lidé v autech nechávají na viditelných místech tašky s doklady, fotoaparáty i notebooky. Policisté proto na území Břeclavska připravili preventivní akci, při níž upozorňují nakupující na možné nebezpečí. Začali v úterý v Břeclavi, v příštích dnech se přesunou i na Hustopečsko a Mikulovsko.

„Na parkovištích před supermarkety policisté kontrolují, jestli lidé nemají ve vozidlech cennosti. Zároveň upozorní nakupující na to, že auto není trezor. Projdou se i prodejnami, aby se podívali, jestli lidé neodchází od nákupních vozíků a nenechávají v nich osobní věci,“ představila akci břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Ta potvrdila, že počty lidí okradených přímo v obchodech rok do roku stoupají.

Břeclavští policisté rozdávali nejen letáky s informacemi, ale nahlíželi i do zaparkovaných aut a zkoušeli, zda jsou zamčená. „Když pachatel vidí, že na sedadle něco je, tak ho to láká. A jelikož některé obchody mají vetší plochu parkoviště, tak zloděje ani neodradí lidé, kteří se na parkovišti pohybují, “ dodala.

„Krádeží u nákupních center je poměrně dost, takže jsme se rozhodli, že se akce bude konat dlouhodobě. Policisté se této problematice budou věnovat každý den,“ upozornila. Zároveň nevyloučila ani přítomnost policistů v civilu.

„Někdy nákup na zadním sedadle nechám. Ale cennosti určitě ne. Před obchodem se mi nikdy nestalo, že by mi auto vykradli. Ale mám s tím zkušenost před domem,“ přiznala Hana Hodonská z Břeclavi, která dostala letáček s radami.

Nepříjemné zkušenosti s vykradením auta má i Jan Bárta z Tvrdonic. „Stalo se mi to už dávno v centru města. Šel jsem manželce koupit do lékárny masti. Během pěti minut mi z auta někdo ukradl tašku se všemi doklady. Přitom auto bylo zamčené a neporušené. Měl jsem tam speciální brýle, které stály několik tisíc korun. Dnes si už v autě nic nenechávám,“ přiznal.