Dvanáct městských strážníků už Mikulovu nestačí. Hromadí se přesčasy a strážci zákona si ani pořádně nemohou vybrat dovolenou. Vedení města proto hledá cesty, jak najít peníze na dvě nové posily.

„Musíme naši práci zkvalitnit. A k tomu nevystačíme s dvanácti strážníky. Na směně jsou vždy tři a jedou prakticky nadoraz,“ poukázal velitel Městské policie Mikulov Jiří Hamerník. Dva strážníci jsou podle jeho slov v terénu, třetí zajišťuje stálou službu u kamer a pultu centralizované ochrany. Přijímá také telefonické hovory a věnuje se lidem, kteří přijdou s nějakým problémem.

Jak Hamerník říká, současní zaměstnanci to tímhle způsobem táhli dva roky. A stále hlasitěji si stěžují na to, že už to nezvládají. „Zároveň bych ale chtěl říct, že na kvalitě naší práce se personální obsazení nijak neprojevilo. Jsme ochotní a schopní poskytnout ve prospěch lidí maximální servis,“ podotkl velitel.

Roční náklady na jednoho městského strážníka nejsou v Mikulově právě nejnižší. Pokladnu města přijde na zhruba čtyři sta čtyřicet tisíc korun. Mikulovští radní už přesto rozšíření řad tamní městské policie odsouhlasili. Nyní záleží na rozhodnutí zastupitelů.

„Doufám, že tuto změnu schválí. Nemocný strážník a omezený počet přesčasových hodin je opravdu velký problém. Navíc se u nás rozvíjí kamerový systém,“ upozorňuje mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý. Navíc doufá, že po zakoupení radaru na měření rychlosti aut se podaří vybrat na pokutách více peněz, jež by pokryly zvýšený rozpočet městské policie.

Mnohem větší Břeclav řeší podobný problém. Městská policie tady funguje na čtyři směny. A podle jejího velitele Zdeňka Hermana se nyní při výkonu služby střídá devatenáct lidí. „Nestačí to. Stanovené úkoly zajišťujeme, jak jen se dá. Na správnou činnost městské policie to ale nemá vliv,“ uklidňuje Herman veřejnost.

Současná personální nouze vyplývá z odchodu několika bývalých strážníků. „Tento problém je jen přechodný. Až na výjimky odešli strážníci, s jejichž pracovními výsledky jsme nebyli úplně spokojeni. Je určitě lepší mít dvacet kvalitních strážníků než třicet nekvalitních,“ uvedl břeclavský starosta Dymo Piškula.

Při výběru nových uniformovaných posil se bude město snažit hledat kandidáty, kteří by splňovali určitá kritéria. „Podle mého je nutné minimálně středoškolské vzdělání, dobrá fyzická kondice a znalost zákonů,“ vyjmenoval základní předpoklady Piškula.