Nechybí mezi nimi ani tři ovce, které utekly svému majiteli. Na policii skončil i papoušek, had, labuť a koloušek. Nejčastějšími zvířecími nálezenci jsou ale psi.

„Ovce jsme zajistili a předali jejich majiteli. Papoušek zůstal u lidí, kteří ho našli. Vyzvali jsme ale jeho majitele, aby se o něj přihlásil. Dalším kuriózním nálezem byl koloušek. Toho jsme díky zaměstnancům Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava vrátili zpátky do přírody,“ vypráví velitel mikulovské městské policie Jiří Hamerník.

Policie musela dokonce odchytit hada, který se potuloval po Mikulově. „Jeho majiteli utekli hadi dokonce dva. Nejčastěji ale nalézáme psi, které někdo vyhodil. Výjimkou nejsou ani štěňata. Ty potom putují do psího útulku,“ vysvětluje Hamerník.
Podle něj v útulku nakonec skončí jedna třetina odchycených zvířat. „Většinu z nich se nám ale podaří vrátit jejich majitelům,“ popisuje velitel městské policie.

Odchycení psi tráví první tři dny v záchytných kotcích. Odtud si je jejich páníčkové obvykle vyzvednou. Nemají to ale zas až tak jednoduché. Za volně pobíhajícího psa musí zaplatit pokutu. O zvířata se starají sami policisté. Krmení pro psy a ostatní zvířata se hradí z rozpočtu města.
Městská policie v Mikulově ale neeviduje pouze zvířecí nálezy. Najde se u ní také několik zapomenutých aut a jízdních kol. „Auta, ke kterým se nikdo nehlásí, jsme nechali odtáhnout na městský pozemek ve starých kasárnách. Jde o vraky, kterých se takto jejich majitel jednodušše zbavil,“ krčí rameny Hamerník.

Podobným případem jsou auta, u nichž je těžké dohledat skutečného majitele. „Na jedno Volvo, které jsme nechali odtáhnout, se nechali postupně zaregistovat tři Rusové. Najít majitele je téměř nereálné,“ vysvětluje velitel policie.
Podle něj je nejkurióznějším nálezem na mikulovské policii lukostříl. Najdou se tam ale i další perličky. Například motorová pila, hasící přístroj, houpací křeslo nebo vozík plný pečiva. Typickým nálezem jsou naopak doklady, klíče a peněženky bez hotovosti.