Mikulovské trápí v posledních měsících množící se přepadení a vloupání do prodejen a aut. Policisté jsou ale na stopě skupině lupičů, kteří mají neobvykle vysokou míru zločinnosti ve městě na svědomí.

„Ke konci loňského roku jsme zaznamenali nárůst loupežných přepadení v Mikulově a celkově trestné činnosti,“ potvrdil vedoucí oddělení obecné kriminality břeclavského policejního ředitelství Josef Michálek. Jak řekl, v posledních několika měsících se do různých objektů v Mikulově vloupali chmatáci dokonce osmkrát. A nemají úctu před ničím.

„Jednou se vydali i do synagogy. Naštěstí se nám podařilo získat různé poznatky a stopy vedoucí ke skupině lupičů, kteří se na podobné případy specializují. Část z nich už je ve výkonu trestu, po dalších zatím pátráme. Policie jejich činnost monitoruje, takže do konce čtvrtletí bychom je měli mít snad všechny,“ prozradil Michálek.

Další skupinou, kterou kriminalisté v Mikulově vyšetřují, jsou vloupání do osobních aut. Za pouhý měsíc už evidují tři. „Víme, že tito zloději nejsou z břeclavského okresu. Máme dokonce představu, o koho se zhruba jedná,“ nastínil vedoucí kriminalistů.

Největší starosti ale Mikulovským dělají loupežná přepadení obyvatel města. „V Mikulově se množí počty přepadených lidí na hřbitově i přímo ve městě. Vidět policistu v ulicích města je jev opravdu vzácný,“ postěžoval si na internetovém blogu města Marek Hrabal.

Od konce roku šetřili policisté čtyři loupežná přepadení, kde se nenechavci soustředili především na podnapilé lidi vracející se k ránu z restaurací a pohostinství. To, že se v mikulovských ulicích o pořádek stará málo strážníků, je však podle velitele mikulovské městské policie Jiřího Hamerníka celorepublikový problém.

 

„Mikulovský obvod má jednu hlídku na patnáct obcí a Mikulov. Tak si lze snadno spočítat, jestli to stačí. To bohužel není problém náš, je to v celém systému policie,“ sdělil Hamerník. Jak doplnil, v objasňování trestných činů a hledání viníků strážníkům velmi pomáhá městský kamerový systém.
 
„Na kamerách jsme zachytili tolik podstatných věcí, že to vedlo i k zatýkání lidí. Často se stane, že na obrazovce vidíme některou z našich známých figurek, ale protože ví, že je tam kamera, počká si, až oběť zajde do tmavého koutu, a napadne ji tam. My si to pak spojíme až dodatečně,“ uvedl.