Ke zvýšení dohledu je popíchla čísla z minulého roku.

Přistižení řidiči s myslí zastřenou alkoholem: 428 krát, nejvíce za poslední léta. Z toho 140 lidí mělo v těle promile a více a na krku trestný čin.

Nehody způsobené opilými řidiči: 41 krát, nejvíce za poslední léta.

Pozitivní testy na drogy: 115 krát, nejvíce za poslední léta. Z toho 72 trestných činů.

Nárůst je znatelný. „Počet opilých řidičů je v našem okrese jeden z nejvyšších v Jihomoravském kraji. Ve srovnání s loňským rokem jde o nárůst zhruba sta případů," sdělil Mach. Množství kontrol bylo přitom stejné.

Policisté při rozsáhlejších dopravních akcích nově spolupracují s kolegy z dálničního oddělení. K dispozici tak mají například posádku s moderně vybavenou Škodou Superb nebo Volkswagen Passat s radarem uvnitř auta. „Spolupráce funguje na výborné úrovni. Na dálnici jsme ale výraznější nárůst alkoholu nezaznamenali," poznamenala Světlana Pochylá z dálničního oddělení v Podivíně.

Raději opatrně

Při pohledu na statistiky je zřejmé, že počty řidičů pod vlivem a jimi způsobených kolizí jeden rok narůstají, v dalším míří zase dolů. Data pod hlavičkou 2014 však uplynulé roky přebíjí. „Alkohol, drogy a rychlá jízda jsou tradičním problémem," podotkl Mach.

Že se rizikové chování přehouplo i do letoška, je více než patrné. Příklad není třeba hledat dlouho. Začátkem února policisté na Břeclavsku zastavili dva mladíky, jimž sebedůvěru dodávala marihuana, respektive amfetamin. Oba přišli o řidičské průkazy.

Začátkem roku si na problém zadělal také muž, který před jízdou vypil několik piv a skleničku tvrdého alkoholu. Nadýchal dvě promile. Jiní doplatili na zbytkový alkohol.

Obezřetná se snaží být například Nikola Fikrová z Břeclavi. „Když jdu večer někam, kde se pije, a na druhý den mám řídit, dávám si velký pozor, aby nebyl problém. Ve svém okolí jsem se s případem, kdy by někdo boural opilý, naštěstí nesetkala," reagovala žena.

Problémem mohou být i léky, které po požití způsobují pozitivní výsledky testů na drogy. Současné policejní přístroje je od nelegálních návykových látek nedokáží rozeznat. „Je potřeba si přečíst příbalový leták, protože některé léky mohou napomoci k nehodě," upozornil šéf dopravního inspektorátu.